Můj přechod z HTC Desire na iPhone 4S | Michal Smrčka - blog

Můj přechod z HTC Desire na iPhone 4S

Krátký přehled, co mě překvapilo, potěšilo nebo znepokojilo při přechodu z platformy Android na iOS. Psáno 3 týdny po koupi iPhone.

Mýtus: Jednoduchost a intuitivní ovládání

Recenze iPhonu jsou často plné nadšení, jak je jednoduchý a snadný na ovládání. Z mého pohledu to není pravda. Je to naopak. První týden jsem musel přes Google hledat návody i na základní věci, např:

Zkrátka, iPhone je můj cca 12. mobilní telefon a je první, ke kterému jsem potřeboval na mnoho věcí návod.

IOS někdy nectí základní pravidla použitelnosti. Při systémových dotazech nemáte jistotu, v jakém pořadí bude pozitivní (OK/Send/Confirm) vs. negativní (Cancel/Delete/No) tlačítko. U dialogů Windows je zpravidla OK umístěné vlevo a Cancel/Storno vpravo. Uživatelé jsou zvyklí. U Apple na zvyky zapomeňte a tlačítka na dialogu před stisknutím radši pozorně přečtěte. Ach, ta jednoduchost.

 

f1
Souhlas s odběrem kalendáře je vlevo
f2
Souhlas s výmazem dat je vlevo

f3
Souhlas s poskytováním polohy je vpravo

 

Pomalá klávesnice

U Androidu jsem byl zvyklý na perfektní softwarovou klávesnici. Dělal jsem dost překlepů, ale automatická korekce slov je opravovala dle českého slovníku. Např. chybné „maudar“ se automaticky změnilo na „nazdar“. Úspěšnost oprav byla velmi vysoká. Na klávesnici jsem psal velmi, opravdu velmi rychle.

U iPhone existují 2 rozložení klávesnice: nepraktické české (po boku zabírají místo tlačítka s háčkem a čárkou a klávesnice je proto celkově stísněnější) a relativně dobré americké. Jenže u americké nezapnete českou korekci slov. Pokud se chcete přiblížit pohodlnosti androidí klávesnice a nechat si opravovat překlepy, musíte tedy přepnout na českou, menší klávesnici s diakritikou na boku. Bohužel, oprava doplňuje i diakritiku a ta zkracuje SMS na max. 70 znaků. S tím není možné nic udělat.

Po vyzkoušení všech možných variant jsem zůstal u anglické klávesnice bez automatické korekce a píšu minimálně 2x pomaleji, než na Androidu. Často radši zavolám nebo sednu k PC a otevřu free SMS bránu Vodafone.

Je fajn, že iOS přizpůsobuje vzhled klávesnice typu pole, do kterého píšete, takže při vyplňování e-mailové adresy máte hned po ruce zavináč, v Safari zase lomítko nebo dotcom.

Při normálním psaní textu mi velmi chybí interpunkční čárka, pro kterou musím „šahat“ na alternativní obrazovku symbolů – to velmi zdržuje. (Tečka se dělá dvojstiskem mezerníku.)

(Nejsem si jist, jestli u Androidu lze zkracování SMS vypnout v nastavení nebo kvůli tomu musíte nainstalovat utilitku, každopádně je to záležitost pár sekund.)

„Nechtělo se nám to programovat“

O Apple se říká, že chce mít své produkty ve všech směrech dokonalé. O to víc mě překvapují paradoxy, které v iPhone nacházím. Například – na hlavní obrazovce vidím na ikoně aplikace Calendar aktuální číslo dne v měsíci. Kousek vedle je ikona Newsstand, ve které jsou zakomponovány miniaturní náhledy zakoupených časopisů. Pěkné. Poblíž je ale také ikona aplikace Weather, která ukazuje 23°, zatímco venku mrzne. Hledal jsem chybu v nastavení počasí, marně. Posléze zjišťuji, že 23° je pevně vestavěno do ikony – nejde měnit a nemá co dočinění s reálným údajem (který má iPhone mimochodem k dispozici).

Dále nechápu, proč obecně není možné vypnout zvuk foťáku. Existuje někdo, kdo v mobilu chce mít zaplý zvukový efekt při focení, v tomto případě navíc nepěkný a dost hlasitý? Jedna možnost vypnutí zvuku přece jenom je: přepnout hardwarový přepínač na boku telefonu na vibrace. Takže chcete tiše vyfotit momentku, zapnete foťák, nakloníte telefon, přepnete telefon na vibrace, telefon zavibruje, vyfotíte, vibrace vypnete (nebo na to v horším případě zapomenete). Jednoduchost jak blázen. Zajímavé, že zvuk nejde zrušit ani v doinstalované aplikaci Camera+. Položka „sound: on/off“ v menu nic nedělá. Vypadá to, jako by iOS zvuk focení vynucoval (možná nějaký zákon v USA? :)) Kamarád mi vysvětloval, že za to může prostě „applí snaha o jednoduchost“. Jo, tak lepší než přemýšlet, jak vyřešit základní problém, je neřešit ho vůbec? Existuje vysvětlení, nebo se to prostě někomu nechtělo programovat? Např. zvuk odemčení displeje nebo zvuk psaní na klávesnici vypnout normálně jde.

Dotykové ovládání

Jak už jsem psal, klávesnice, jakožto jedna ze stěžejních funkcí dotykového displeje, mě zklamala, takže revoluce v dotykovém ovládání se u mě nekonala. Nicméně myslím, že iOS má o dost lépe vyřešenou analýzu dotyku. Nechtěné přehmaty se neprojeví. Při pevném úchopu okraje telefonu se „přetékající“ kůže na ruce ignoruje a dotyk prstu uprostřed displeje funguje. Situace, kdy telefon špatně chytnu a celá Twitter tajmlajna se začne maximální rychlostí scrollovat někam do pryč, se mi u iPhonu ještě nestala.

Je zajímavé, že u iPhone musím dotyky provádět asi o milimetr níže, než bych musel u HTC Desire. Ze začátku jsem myslel, že telefon zamrzá, ale jen jsem se na tlačítko prostě neuměl strefit.

App Store vs. Google Play (Android Market)

Androidí obchod mi připadá přátelštější a vždy mi lépe pomohl vybrat správnou aplikaci. Lidé tam totiž často aplikace hodnotí a přidávají k nim komentáře. Svůj podíl na tom má určitě fakt, že Google nabízené aplikace (na rozdíl od Applu) nijak nekontroluje, a proto jsou komentáře, hodnocení a počet stažení jedním z prostředků ověřitelnosti (ne)závadnosti aplikace. V App Store se mi u většiny aplikací zobrazuje „No Ratings“, nejsou u nich žádné komentáře a údaj o počtu stažení také chybí. Rozpoznat kvalitní aplikaci od balastu je celkem těžké.

Je zajímavé, že tvůrci her na iPhone jsou trochu vyčůranější – hry jsou často zdarma, ale jakmile nainstalujete 500 MB balík dat, zjistíte, že vás hra pustí jen do 1. levelu a za každý další level zaplať euro :) Bohužel 1 euro není tak moc, takže hrajete, ovšem když takových her máte víc a občas koupíte i nějaký ten song v iTunes, v souhrnném vyúčtování od Applu už to „moc“ je :) Ta jednoduchost nakupování je návyková. Jo, to se Applu upřít nedá, utrácet u něj je snadné. Snad až na to, že nakupování v iTunes probíhá nepochopitelně stisknutím cenovky (to jsem ale věděl předem, protože Google to od nich okopíroval).

Btw: směnný kurz 1 dolar = 1 euro je šílenost!

Výdrž baterie

Ze začátku jsem krátkou výdrž (pár hodin) přisuzoval častému používání a hraní si s telefonem. Baterie se ale vybíjela o 10-15 % za 7 hodin nepoužívání (přes noc). Vše v defaultním nastavení + aktivní připojení k WiFi. Deaktivací všech možných funkcí (iCloud, synchronizace, push notifikace Facebooku, Twitteru, 3G, …) moc nepomohla. V diskuzních fórech jsem se dočetl, že problém s výdrží nemám jenom já. Jenže ty diskuze byly založeny už někdy v listopadu 2011! Naštěstí pár dní po mé koupi iPhonu vydal Apple aktualizaci iOS 5.1, po updatu je výdrž už mnohem lepší (nabíjím jednou denně, druhý den by nezvládl; zátěž: cca 30 minut telefonování, 2-4 hodiny aktivního používání, zbytek dne pohotovostní režim, WiFi a 3G stále).

Závěrem

Na iPhonu mě nejvíce potěšilo to, že v něm není Android :). Vážně, po tom utrpení je i přes výše zmíněné nedostatky používání iPhone super, byť je jeho ovládání zpočátku složité. Dá se na to zvyknout. A hlavně - funkčně je iPhone skoro perfektní a svižný. Plusem je jemný displej a krásný design. Iphone vypadá v reálu ještě lépe, než na obrázku. Trochu mi vadí, že skleněná záda tak kloužou, že není možné telefon položit na křivý povrch (např. z mírně nakloněné klávesnice zákeřně pomalu sjíždí, až skončí na zemi :)). Klouže z ruky, špatně se drží, hrany řežou a sklo po pádu lehce praskne (viz crashtesty). Ale je krásný.


Čtěte také:
20. 03. 2012 v 21:28 • Mobilní telefony • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] Roman www20. 03. 2012, 22:49
K tomu zvuku foťáku: něco jsem slyšel, že je to kvuli uchylum, aby nemohli potajnu fotit

[2] xergic e-mail www20. 03. 2012, 23:15
Je fajn číst názory i z "druhé strany" :)

Ze začátku to chce trochu zvyku, ale to jasné. Kdyby mi dal teď (po třech letech s iPhonem) někdo do ruky telefon s Androidem, byl bych zcela jistě ztracený.
Na iPhone jsem přecházel z Nokie 6610i a zvykl jsem si rychle - hlavně proto, že jsem o iPhonu četl a díval se na nějaká videa. Takže mi ten přechod problém nedělal.
Ale třeba na odmítnutí hovoru, jak píšeš, jsem přišel až celkem nedávno. Možná i proto, že jsem to nějak moc nepotřeboval.

ad změna artworku v iTunes: pravým tlačítkem na album -> Get Info a tam zkopírovat artwork. Aspoň tak to jde v režimu Grid, jiný nepoužívám

A $1=€1 platí možná u hudby, u aplikací je přece $0.99=€0.79.

Jinak ty výtky naprosto chápu a souhlasím s nimi.

[3] Michal Smrčka admin 20. 03. 2012, 23:26
xergic: Odmítnutí hovoru je pro mě jedna z nejdůležitějších funkcí! :D
Já se s Androidem kamarádil hned, s iPhonem jsem dost tápal.
V Gridu skutečně Artwork v nabídce Get Info nevidím (viz screen). -- edit: lol, tak už to vidím, to bílé vpravo, na to mám asi kliknout, abych změnil obrázek - to mě nenapadlo! :D Mohlo by tam aspoň být to stávající :))

[4] Olda www21. 03. 2012, 22:01
Hle, možná je to protože jsi pokročilý uživatel a Itelefony jsou spíše pro BFU.
Jsem na tom podobně, taky jsem musel googlit a ptát se u iPadu.. u Androidu ne.

[5] Carl114 e-mail www25. 03. 2012, 23:03
Heh, já měl iPhone 3 roky a nikdy jsem nezjistil jak odmítnout hovor. Na to jsi kápl :). Na Androidu krásně namísto zleva doprava přesunu tu šipku zprava doleva a je to. Jinak je to myslím každé jiné zařízení.

Já mám teď Xperii Arc a je to na tom hodně znát. iPhone je spíše na poznámky, internet, plánování a hry. Android je takový víc dospělý. Tak mi to přijde. Mám tam prostě už jen potřebné aplikace, žádné blbosti a líbí se mi v nastavení (mám pod tím kontrolu a vím, co kde je). Prohlížeč je sice (na 2.3) děs, ale ve verzi 4 je nový. Jde ovládat gesty a co jsem testovat tak super (:.

Po mých zkušenostech jsem zjistil, že vlastně ty moje dva mobily srovnávat nemohu, protože každý je úplně na něco jiného. I když je to jen mobil.

PS: Doporučuji otestovat Android 4. Mám betu a vůbec se mi nechce zpět na oficiální 2.3 na Arcu. Je tam opravdu hodně pěkné práce. Rychlejší, přehlednější, zkrátka krásnější :). Už se těším na finání verzi.
PSS: Jediné, co mi chybí (z iPhone) je čitelný a použitelný prohlížeč a to, že iOS nemá ty retardované plochy (xD), který nejsou příliš použitelný. Stačily by 2, ale ne - ono jich je 5, každý je má prázdné a vypnout nejdou.

[6] meme 16. 08. 2012, 17:37
ajťák amatér.

[7] Lolek e-mail www12. 09. 2012, 19:28
iPhone je nejlepší a ted vychází konečně ipHone 5 jsem na něj moc zvědavje

[8] Helena e-mail www25. 01. 2013, 00:38
Iphone mám také nejraději, i když přiznávám, že jsem na něj občas levá. Ale časem se člověk vyzná.

[9] Jakub e-mail www26. 05. 2013, 22:24
Mám iPhone 5 a nikdy bych ho už za žádnej mobil s Androidem nevyměnil.

[10] sugič e-mail 17. 06. 2014, 10:01
HTC= největší sr..a na světě! Už nikdy více. A pro Romana, zvuk fotáku vypneš vypínačem zvuku z boku na iphonu ;-)a můžeš fotit na úchyla ;-)))))

[11] Vyzvánění www25. 06. 2014, 23:23
Super m/ dekuji

[12] Martin Kohout e-mail www04. 01. 2015, 02:38
Podle mě je to dobrá systém i telefony, ale iPhone 6 a iPhone 6 Plus je krok úplně někam jinam. Za mě 3+.

[13] Mrs. Ceren e-mail 19. 01. 2017, 14:14
Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com
Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com
Please, contact us for more information: PergoCF@aol.com

[14] Mrs. Ceren e-mail 19. 01. 2017, 14:14
Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com
Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com
Please, contact us for more information: PergoCF@aol.com

[15] Mrs. Ceren e-mail 19. 01. 2017, 14:14
Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile:Please, Interested applicants should Contact us via email: PergoCF@gmail.com
Please, contact us for more information: PergoCF@qualityservice.com
Please, contact us for more information: PergoCF@aol.com

[16] bdsfn.com@gmail.com e-mail 07. 05. 2017, 02:29
Do you need a loan?
Do you need financial help?
Does your firm, company or industry need financial assistance?
Do you need finance to start your business?
Do you need finance to expand your business?
Do you need personal loan? Please, contact us for more information:
bdsfn.com@gmail.com
anatiliatextileltd@gmail.com

Hai bisogno di un prestito?
Hai bisogno di aiuto finanziario?
La tua impresa, azienda o industria ha bisogno di assistenza finanziaria?
Hai bisogno di finanziamenti per avviare la tua attività?
Hai bisogno di finanziamenti per espandere la tua attività?
Hai bisogno di prestito personale? Vi preghiamo di contattarci per ulteriori informazioni:
Bdsfn.com@gmail.com
Anatiliatextileltd@gmail.com

Potrebujete úver?
Potrebujete financnú pomoc?
Potrebuje vaša firma, firma alebo priemysel financnú pomoc?
Potrebujete financné prostriedky na zacatie podnikania?
Potrebujete financie na rozšírenie svojho podnikania?
Potrebujete osobnú pôžicku? Prosím, kontaktujte nás pre bližšie informácie:
bdsfn.com@gmail.com
anatiliatextileltd@gmail.com

[17] Pepa Huta e-mail 02. 09. 2017, 11:37
Zukus nový iPhone 8, bude teď už představen - https://freebit.cz/jablickari-plesaji-radosti-novy-iphone-8-bude-predstaven-jiz-v-zari/

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

HURRAY! APPLY NOW FOR RELIABLE LOAN OFFER [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +192922270: HURRAY! APPLY NOW FOR RELIABLE LOAN OFFER [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +19292227023 [Email] profclaudeloans@gmail.com GOOD NEWS, Are you in need of any kind of reliable loans, and you do not know how to obtain or apply for it you do not have... Ukázat
HURRAY! APPLY NOW FOR RELIABLE LOAN OFFER [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +192922270: HURRAY! APPLY NOW FOR RELIABLE LOAN OFFER [Call/Text] +1(415) 322-7529 [WhatsApp Number] +19292227023 [Email] profclaudeloans@gmail.com GOOD NEWS, Are you in need of any kind of reliable loans, and you do not know how to obtain or apply for it you do not have... Ukázat
Robert Francis: We are direct providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN which are specifically for lease/sales, our bank instrument can be engage in PPP Trading, Discounting, signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges, Real Estate and all kind... Ukázat
washington finance: Dobrý den jsem pan Kristus a chci vás informovat o tom, jak jsem dostal svůj úvěr,    dostal jsem svůj úvěr z washingtonského financování v krátké době 48 hodin,   s pouhým 2% sazba, chci, aby jste tam hledali a hledali půjčku také kontaktovat washingtonské... Ukázat
washington finance: Dobrý den jsem pan Kristus a chci vás informovat o tom, jak jsem dostal svůj úvěr,    dostal jsem svůj úvěr z washingtonského financování v krátké době 48 hodin,   s pouhým 2% sazba, chci, aby jste tam hledali a hledali půjčku také kontaktovat washingtonské... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc