Jak jsem "ukázal" talent v Talentmanii | Michal Smrčka - blog

Jak jsem "ukázal" talent v Talentmanii

Autorem tohoto textu je člověk, který chtěl zkusit štěstí v soutěži Talentmania. Ačkoli jde o reálný příběh, tak se kvůli obavám z pokuty 1.000 €, která mu hrozí za jakékoli hanění dobrého jména Talentmanie (součást smlouvy s TV Nova),  rozhodl raději nepublikovat svoje jméno.


Talentmania logoNastal ten dlouho očekávaný den, na který jsem se systematicky připravoval. Cvičil jsem dlouhé hodiny, odkládal aktivity, které by šly přednostně před „fingerstyle hrou“ na kytaru a otravoval blízké a příbuzné repeticí kompletního repertoáru, kterým jsem chtěl oslnit porotu, předvést se a udělat show.

Přípravy na třetí kolo Talentmanie probíhaly podle plánu. Struny jsem natáhl večer před, naladil, znovu si projel tři nachystané skladby a s dobrým pocitem jsem v 01:40 nastavoval budík na sedmou hodinu.

Onen den (pondělí) ráno jsem chvíli sváděl klasický boj o to, zda-li opravdu vstanu a budu se účastnit castingu o postup do semifinále, které by bylo live (uaaaau!!). No, boj jsem vyhrál a za nějakou chvíli jsem si to šinul k zámku v Miloticích, kde se celý ten tyjátr konal. Stěrače stíraly, teploměr ukazoval příjemných 12°C a já jen ve větrovce vystoupil daleko před zámkem. Myslel jsem si, jak mi čtvrt hodiny bude stačit. Kolona byla dobrých 300m, tak jsem popadl futrál a vyrazil.

První zděšení přišlo ve chvíli, když jsem se blížil k nádvoří. Bylo plné deštníků shlukujících se k jedinému vchodu. (Uaaau podruhé). Místo deštníku vlasy a větrovka, místo kvalitní organizace zmatek, zácpa a otazníky nad hlavami návštěvníků. Z futrálu od kytary stékaly čůrky dešťové vody a já poprvé znervózněl. Ruce mi po nějaké chvíli mrzly tak, že s takovou tělesnou teplotou nezahraju ani kvalitní D-dur, natož náročnou skladbu bez sebemenšího pochybení!

Musel jsem prostě předběhnout, využil jsem davové psychózy a šikovně se vecpal dopředu. Mlčky jsem postával, užívaje si dešťového osvěžení a občasného vodopádu z deštníků sousedů, kteří suše koukali zpod úkrytu.

Kupodivu netrvalo dlouho a nával se pomalu začal hýbat. Jelikož jsem šikovný a úzký, efektivně jsem se davem proklouzával až k vytouženému stolečku s registrací. Dostal jsem nálepku se čtyřmístným číslem a nekvalitně natisklým logem, kterou jsem si hned nalepil na krásně vyžehlenou košili (díky mami ;]).

Byl jsem zmrzlý jak rybí prsty a mokrou bundu jsem si radši sundal. Naštěstí jsem byl jedním z prvních soutěžících a mohl jsem si vybrat místo v zámecké restauraci, kde mi hodná paní dala horké kafe, po kterém se z apatického a prokřehlého člověka stal relativně normální pán s kytarou. Hned jsem jí vybalil, naladil a dal se do hraní. Bylo přeci 10.20 a na řadu jsem mohl jít vlastně kdykoliv...

Prostory zámku se plnily nejzvlástnějšími talenty. Po chvíli si ke mně přisedl mistr světa v „hakisáku“ jménem Vašek, šikovný brejkař Blázen a docela talentovaný zpěvák. Ovšem největší talent to dopoledne měla jistá babička, která doprovázela vnoučky v cestě za úspěchem. Šikovně do sebe hrkla tři deci Ferneta během několika minut. Prý jí byla zima ;]

Do útrob restaurace se dostal hluk z reprobeden a radši jsem honem šel zjistit, co se děje. Dělo se to, že vyhnaly všechny účinkující ven na déšť a z balkónku si je sortovaly, protože údajně měli časový skluz. „A skupina XXX postupuje, bohužel YYY ne, nedá se nic dělat, porota tak rozhodla.“ A takhle se postupně rozřazovaly a vyřazovaly taneční skupiny ze začátku dne. Bez jediného vystoupení, protože Talentmania měla časový skluz a počasí se nevyvedlo tak, jak si pořadatelé přáli. Vůbec jsem to nepochopil, ale asi se to tak stává.

Jak čas plynul, zima se mi dostávala střídavě pod nehty na rukou, střídavě mi mrzly nohy. Nic příjemného, pokud člověk očekává vystoupení před X stovkama lidí. Ve 12.30 oznámila produkce, že za chvíli příjde porota. Všechno bylo nachystané, už jen ta porota. Objevila se ve 13.30. Paráda. Show mohla konečně začít v plném proudu! (Podotýkám, že do té doby se NIC nedělo!)

Začalo se vystupovat na zastřešeném pódiu. Po každé skupince několika (cca pěti) soutěžících se porota odebrala do útrob zámku a v průměru půl hodiny si dávala na čas. Střídalo se vystupování a svolávání talentů na další vystoupení, přičemž nám dávali kusé informace o počtu vystoupení (250 vystoupení celkem), o tom, že to rozhodně dnes nemají šanci stihnout a další výmluvy.

Kolem 15.30 jsem zaslechl při svolávání účinkujících své jméno a do žil mi opět proudila krev plná adrenalinu a touženého očekávání. Šel jsem se honem rozehrát do klidu. Byla mi taková kosa, že to prostě nešlo a po chvilce jsem to zabalil, naladil kytaru a doufal, že to nějakým způsobem vyjde... Místo melodické a náročné skladby jsem zvolil zábavné pojetí jazzového standardu „Blue Moon“ od Tommyho Emmanuela.

V 16.30 jsem byl maximálně připravený a už se trochu obával, že se něco pokazilo... Porota zmizela... Přestalo se vystupovat (všeho všudy bylo okolo 20 vystoupení - hlavně folklór, 2x Michael Jackson, trapní beatboxeři a ještě trapnější rappeři...).

V 17.30 jsem začal pomalu rezignovat, protože nikdo z produkce mi nebyl schopný říct, kdy půjdu na řadu. Porota nikde.

V 18.00 jsem si odchytl pána, který rozdával lidem jakési obálky a kameraman točil lidi, jak si tyhle obálky rozdělávají.

V 18.06 jsem dostal obálku s mým jménem a pokyny: „V obálce je papírek. Pokud je zelený, postupuješ dál, pokud červený, bohužel – vypadáš ze soutěže. Budem to zabírat na kameru, hezky to roztrhni a něco pěkného řekni o Talentmanii, nehledě na barvu papírku.“ Papírek ČERVENÝ (konec v soutěži), dovětky „Tak a teď jdi po těchhle schodech, otoč se a zamávej a pokračuj k východu“.

PROSÍM?! Vyhození ze soutěže BEZ MOŽNOSTI ukázat, jaký to vlastně mám talent?! Prostě jen červený papírek a opravdu trapné rozloučení?? Tohle, že se honosí titulem „NEJLEPŠÍ ČESKOSLOVENSKÁ SOUTĚŽ“?

Za mě ANI OMYLEM ...

Zabil jsem celý den čekáním na NIC. Nikdo nic nevěděl, nikdo neposkytl ŽÁDNÉ užitečné informace, organizačně to bylo pod bodem mrazu, jednoslovně OMYL!

...a to jsem na tom byl relativně dobře, jelikož je bydlím pár desítek km od Milotic. Mnozí talenti ze Slovenska vstávali ve 3.30 ráno (!!!) a jeli takovou dálku jen proto, aby dostali „jejda“ obálku bez jakéhokoliv vysvětlení.

Rozhodně jsem nepřikrášloval situaci, která tam panovala, jen jsem chtěl poskytnout náhled těm, kteří do téhle soutěže (a třeba i do mě) vkládali naděje. Ať vyhraje ten nejlepší :)


Čtěte také:
01. 09. 2010 v 16:40 • Ostatní • autor Anonymní "soutěžící"
 

Názory a komentáře k článku


[1] chocobo 01. 09. 2010, 18:49
tak to je brutus... je mi vas lito. cela ta soutez je totalni sracka. sorry za ten vyraz

[2] Lojzik 01. 09. 2010, 18:55
A proc jsi nesel radsi do ty souteze na Prime, ale do tyhle narychlo podomacku splacany fuseriny? :)

[3] Cx www01. 09. 2010, 19:19
Lojzik: Kdyby si četl pořádně, tak to měl za barákem.

[4] Ghost 01. 09. 2010, 19:41
Vsichni dobre vime na jake urovni dela Nova reality show (nejzarivejsi pripad Big Brother), pokud bych na neco talentovanej opravdu byl, tak bych se stoprocentne prihlasil do licencovane verze poradu, ktera bezi na Prime. I kdyz kvalita ruznych reality show na Prime je vetsinou taky nekde na bodu mrazu, tak pri licencovane verzi si to proste nemohou dovolit a musi to mit nejakou uroven.

[5] Pavel 01. 09. 2010, 19:53
Proboha, to jste si opravdu myslel, ze nekdo vyslechne vsechny ty losery, kteri chteji soutezit v takove soutezi?

[6] Lifty 01. 09. 2010, 21:47
Jak nejsi kluk, který umí nazpaměť jízdní řád, tak se asi dál nedostaneš...

[7] Powl 03. 09. 2010, 13:51
Hele, eště na primě to má nějakou úroveň, ale jak můžete být tak blbý že dete do soutěže co opakuje v každé zmínce že je nejlepší, skvělá, úžasná... Dali do toho reklamu každých 15min a je to jen proto aby sebrali sledovanost Primě a odvedli jim lidi, zmrdi zasraný z Novy... Zaplacení diváci, některá cirkusácká představení taky zaplacená... Porota HROZNÁ, provedení LOL já myslel že si např. s těma pákama dělaj srandu... A toto je jen další příklad toho, že šlo jen o poškození Primy... Ať dou doprdele, hned sem to vyp co sem to uviděl, ještě ta Prima ušla, jelikož to celé přesně kopíruje světové verze a to i např. v chování moderátorů a tak se to nezdá tak zlé... Proč to někdo sleduje, taková nehorázná píčovina, je pravda že v TV nic nedávaj krome COOL a novou Futuramu stejnak zmrvili... Prostě jen bezduchá mládež, bez inteligence, hrůza... Je mi 17 a mám na to takovýto názor... Ti co tam většinou jdou, tak nečekají výhru, ale doufají že budou v televizi a do konce života se tím chlubit... Ubohost a je mi toho líto ;)

[8] Zdeněk P. 03. 09. 2010, 19:34
Česká klasika na TV NOVA, lituju Vás a hlavně diváky, kteří se chtějí na takovou věc dívat :-(((((

[9] Lowlky 04. 09. 2010, 18:29
Nova je dosti trapna... chudak ten co si tam vytrval ten cas...

[10] jirka86.europe 04. 09. 2010, 20:12
Hele tak tento článek by měli publikovat v Mladé frontě, aby se všichni dověděli, jak to v "TM" probíhá. TM by šla do kopru ještě rychleji.

[11] Pro: Powl 04. 09. 2010, 20:17
Všechny televize dávají kuloví. Já například sleduji pouze dokumentární kanály a kanály HBO, jinak nic.

[12] Mario Paris e-mail 05. 09. 2010, 22:21
Tak to je opravdu na zbliti , muzu za sebe rict ze jsem se na talentmanii dival asi 5 minut prvni dil a stacilo a to jen ze zvedavosti a prepnul zpet na Primu. Ja bych jim do kamery pekne vynadal od plic . Pak by po me mohli chtit tech 1tis euro a nakopal bych je do prdele. !!! Hovada novacky, trapni ubozaci .

[13] myšpulín 06. 09. 2010, 10:40
Tak mě to že lidi vybírají losem přijde docela normální, při tom počtu. Možná, že by se ta postupová místa měla nějak dražit, kdo dá víc postoupí. Vždyť je to jen byznys TV NOVA, nic víc nic míň. O nějaké nalezení opravdových talentů tu vůbec nejde.

[14] NiNi 06. 09. 2010, 17:23
Prima měla Vyvolený a náhle na to měla Nova Velkého Brothera..Prima má Československo má talent a hned na to má Nova Talentmanii.. Nova akorát krade nápady.. a ještě k tomu takhle podělaj účastníky...zažalovala bych je až by zčernali kretény...

[15] Dejawoo 07. 09. 2010, 12:55
K tomu lze dodat jen... Dobře Ti (autorovi) tak :o). Mě nikdo nedonutí týhle trapnosti (na jakýkoliv televizi) ani sledovat, natož se něčeho tak ubohýho účastnit. Jestli máš talent... najdi si svoje publikum jinak.

[16] jozka 07. 09. 2010, 16:02
co si budeme povidat, i kdyby soucasti souteze bylo mrskani bicem, ci kopani do rozkroku, stejne tam bude plno lidi cekajici na svoji super sanci... :)

[17] tcc....no comment 07. 09. 2010, 23:01
nechapu jak ta postížená holka která četla básničky mohla postoupit !!!!! taky tam mužu přijít a vyjmenovat slova po C :D a nebo bych mohl rozbulet porotu a ostatní lidi a postoupil bych :D prostě demence -_-

[18] Maneto 13. 09. 2010, 13:16
Zase sa potvrdzuje stará obohraná pesnička. Dajte ľuďom trápnu zábavu na dvoch konkurenčných televíziách, rozdelia sa na dva tábory,každý si bude obhajovať svoju a pri neskutočne trápnom sebaponižovaní účinkujúcich, ponižovaní od porotcov, zabudnú na oveľa dôležitejšie bežné starosti v živote, ako je mať z čoho zaplatiť nájom, alebo mať čo do hrnca.

[19] Tomáš 14. 09. 2010, 19:32
To je asi situácia, kedy človek nevie či sa má smiať alebo plakať.

[20] Jarda 27. 09. 2010, 08:33
a co rikas ted ty magore? dival jsi se vcera na talentmaniu, ze by to bylo schvalne? asi jsi neprokazal talent.. jinak autor clanku je JAKUB ZAPALA

[21] KK 04. 10. 2010, 23:24
hele: http://www.stalosemi.cz/2010/09/jak-jsem-ukazal-talent/

[22] Ijacek.007 e-mail www04. 11. 2014, 15:44
No ono u těhle talentových soutěží snad ani nejde o talent ale o štěstí a také o dojemný příběh prostě mam pocit že kdyby si měl něco, co se dobře prodá a lidi to zaujme tak by si měl v obálce jinou barvu. Díky za zajímavý článek.

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

maria: Nabídněte peněžní půjčku mezi jednotlivci rychle za 72 hodin Byl jste odmítnut v bance, protože váš kredit nesplňuje jejich standardy? Sen o vlastním vlastním domě, ale byla vám odepřena hypotéka kvůli nedostatečnému úvěru? Vaše podnikání se za rok nezlepšilo. potřebovali jste peníze na rozšíření... Ukázat
bryan: Ahoj, Potřebujete naléhavou půjčku k vyřešení vašich finančních potřeb, nabízíme půjčky od 10 000,00 Euro do 100 000 000,00 Euro, spolehlivé, efektivní, rychlé a dynamické se 100% zárukou (Euro, libra a dolar)) zájem o úrokovou sazbu pro všechny úvěry (2%). E-mail: (Bryanloaners@gmail.com) Dík. Ukázat
alain: Pro váš dům, Pro vaši firmu, Chcete-li koupit auto, Chcete-li koupit motocykl, Chcete-li vytvořit vlastní firmu, Pro vaše osobní potřeby nepochybujte. Nabízím osobní půjčky od 10 000 Kč do 60 000 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Nezáleží na výši. Ve své žádosti o půjčku uveďte přesnou... Ukázat
Jack hum: Are you a business man or woman? Are you in a financial mess or do You need funds to start your own business? Need to pay loans Their Debt or pay off your bills or start a nice business? Do you have a... Ukázat
loici: Peníze by měly být vážné za 48 hodin Dobrý den pan / pane Jsem konkrétní promotér a ředitel společnosti uděluji úvěr komukoli s potřebou a také nabízím nemovitosti a auto půjčky ty, kteří chtějí zahájit činnost nebo mít projekty nebo pro výstavbu dobrá nebo... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc