Co mám proti Live Hotmailu? Je to jeden velký bug | Michal Smrčka - blog

Co mám proti Live Hotmailu? Je to jeden velký bug

Své e-maily jsem nějakou dobu vedl na službě Windows Live Hotmail. V poslední době jsem byl okolnostmi donucen využívat i webového klienta Hotmail.com.

Zkušenosti s ním byly natolik otřesné, že jsem si bugy začal zapisovat, abych měl pro případnou diskuzi "Hotmail vs XXX" dostatek argumentů. Když se mě kamarád zeptal, zda bych mu Hotmail doporučil, tak jsem se je rozhodl i takto publikovat.

Některé problémy se týkají výhradně webmailu, jiné se vztahují obecně na e-mailovou schránku. Hotmail ale prostě vůbec doporučit nemůžu.

Teď konkrétně:

1. Někdy nepochopitelně přejmenovává přílohy a mění přípony. Netuším, co to ovlivňuje, možná nějaký problém s diakritikou v názvu přílohy. Někdy zmizí půlka názvu přílohy, jindy se např. přípona ".rar" přejmenuje na ".rar_".

mail

2. Občas vůbec nejde odesílání e-mailů. "Služba Windows Live Hotmail je zaneprázdněna". Samozřejmě vždy v tu nejméně vhodnou chvíli, jako by to nějaká pokročilá heuristika Microsoftu uměla odhadnout :)

mail

3. Ve webmailu hapruje čeština.

mail

4. V bezplatné verzi Hotmailu nelze automatizovaně přeposílat zprávy na jinou adresu, než která je vedena na Hotmailu. Ani dočasně (dovolená). To samozřejmě chápu, placená verze to umí, jenže jsou zde kritické bugy: u jedné schránky jsem měl přesměrování na jiný Hotmail účet nastavené, ale po pár měsících byly u cílové domény přenastaveny MX záznamy na jiný server a když to Hotmail zjistil, začal e-maily místo přeposílání mazat. Zjistil jsem to až po týdnu.

5. Neumí ohlásit nově přijatý e-mail (v titulku, v nějakém oznámení na stránce ani jinak). Aplikace používá snad ke všemu AJAX, proč tedy neumí jednou za pár minut na pozadí stáhnout info o případné nové poště, a promítnout to do titulku stránky, jako to dělá např. Facebook, Twitter, Gmail, Seznam, ...? Když tedy píšu odpověď na e-mail, a chci před odesláním zjistit, zda mi ještě něco nového nepřišlo, otevřu odkaz "Doručená pošta" do nového panelu. Někdy se navíc v tuto chvíli objeví nepochopitelná hláška "Zpráva byla odeslána", což není pravda.

6. Z výpisu doručené pošty nejde rychle nezjistit, zda je první zpráva nová, nebo ne. Musím si vždy přečíst datum a čas přijetí. Při zobrazení výpisu se totiž automaticky první zpráva otevře a je hned označena jako přečtená.

7. Obnovovat stránku za účelem zjištění nových e-mailů je nutné provádět v jiném okně. Klasický refresh (F5) totiž "vyresetuje" stránku na hlavní stranu Hotmailu a zruší prohlížení aktuální zprávy.

8. Když do pole příjemce píšu adresy a odděluji je klasickým stylem "neco@neco.cz; neco2@neco.cz", středník se bere jako součást první adresy a označí ji jako chybnou.

mail

9. Po kliknutí na "Odpovědět" se v odpovídacím formuláři někdy objeví text originální zprávy, jindy ne. Pokud ne, musím se vrátit zpět, znovu najít onen e-mail (výpis se přeroloval na začátek), a zkusit znovu. Pokud opět "Odpovědět" nefunguje, zkopíruji text mailu, vytvořím novou zprávu a text tam vložím ručně.

10. Antispamový filtr háže do spamu úplně normální e-maily, kde je česky psaný text, bez jakýchkoli odkazů, příloh nebo podezřelých slov. A to mám antispam nastavený na nejnižší ochranu, vypnout nejde. Největší problém je, že pokud si chcete nechat přeposílat třeba e-maily z e-mailového účtu kolegy, který už ve vaší firmě nepracuje, složka spam se nepřeposílá, takže se musíte pravidelně přihlašovat do jeho webmailu a složku spam kontrolovat právě tam. A to nejlépe každý den - spamy se po pár dnech automaticky mažou. Zároveň se spam nestahuje přes POP3, takže pokud člověk z nějakého důvodu nechce používat Microsoftí protokol MAPI (např. kvůli nekompatibilitě), má zaděláno na problém.
Komické je, že se někdy do spamu dostane i samotná e-mailová notifikace služby Windows Live. Jednou mi však do Doručené pošty přišla nabídka od Patrika Chana. Myslím, že antispam funguje hlavně stylem "občas něco zahoď, občas něco pusť".

11. Když spadne e-mail do spamu, a kliknu na "není spam", už se mi 2x stalo, že e-mail úplně zmizel a musel jsem zažádat o přeposlání.

12. Celá aplikace Hotmail je napsána asi trochu prasácky, při přihlášení nebo odhlášení totiž proběhne 3-5 přesměrování. Pokud máte pomalejší nebo nestabilní připojení, může to být i celkem adrenalinová záležitost. Při záložním připojení přes GPRS s horším signálem je skoro nemožné přes všechny přesměrování projít. Když se odhlásíte, skončíte vždy na jiné stránce: Bing, MSN, Live, někdy zpět na přihlašovacím formuláři (což by bylo nejlogištější, protože často se chcete připojit do jiného účtu - např. zkontrolovat spamy :)).

13. Live Messenger má mimochodem také spoustu bugů, kvůli kterým jsem jej přestal používat. Například pokud píšete zprávu a přitom vám spadne připojení k internetu, deaktivuje se textové pole a vy začnete v půlce věty místo psaní měnit nastavení programu.


Ani placená verze Windows Live tyto chyby neodstraní, jediný rozdíl bude možná v tom, že si bugreporty občas někdo alespoň z nudy přečte. Proto nemá smysl do toho investovat.

Když jsem před nedávnem přešel na Gmail, byl jsem úplně v jiné dimenzi. Vše funguje, a až na trochu nepřehledný systém konverzací a sdružování více mailů do jednoho je vše perfektní. Dokonce ani ve free verzi nevkládá do zpráv reklamu. Gmail je prostě úplně někde jinde a brzké době na Google přesunu i firemní e-maily.

A pak se jednou ráno probudím a na Twitteru čtu toto... :-)

Netuším, jak může vůbec někdo, kdo rozumí IT, nazvat tuto aplikaci ergonomickou a perfektní.


Čtěte také:
14. 08. 2010 v 13:00 • Ostatní • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] DirtyPeach 03. 09. 2010, 20:46
Jestli to nebude tím, že ten co ten blábol na Twitteru napsal je idiot.

[2] kocuro 04. 09. 2010, 11:21
-já zase dodneška nepochopil, k čemu ten hotmail je dobrej, resp., proč bych měl mít poštu na něčem od MS.

[3] Michal Smrčka admin 04. 09. 2010, 13:32
[2] Třeba k tomu, když chcete mít e-mail na vlastní doméně a nemáte k tomu vlastní server.

[4] m1c4a1 www04. 09. 2010, 15:27
[2] Registrace k Xbox Live třeba. Dřív šlo používat MSN jen přes mail u Hotmailu.
Ale je fakt, že na nic jinýho to nepoužívám.

[5] grovik www04. 09. 2010, 22:58
Už roky používám na své doméně Gmail. Není lepší cesty. Některé hostingové firmy už to pochopily. Například takový ONE-BIT už nabízí standardně možnost automaticky nastavit právě Gmail pro doménu.

[6] Martin 23. 11. 2010, 21:30
Služby hotmailu využívám nejen pro poštu, ale také pro kontakty a kalendář. Mám to na vlastní doméně, vše se sychronizuje via Connector do Outlooku a odtud také do mobilu. Nyní to již podobně asi umí i Google (umí?), ale před pár měsíci/lety v tom byl Microsoft bezkonkurenční ;-) ale mezery to má (např. kategorizace, práce ve webovém prohlížeči, atd..)

[7] Ondra 15. 01. 2011, 15:36
Náhodou, Hotmail používám a žádný z těchto problémů jsem nepostřehl.

[8] Tom 05. 05. 2011, 13:38
Ty podtržítka v názvech příloh to opravdu někdy dělá, nechápu příčinu, ale stává se mi to velmi málo a spíš u ppt souborů. Jde ale tak o jeden z tisíce emailů. Výhoda hotmailu je hlavně v jeho http synchronizaci (gmail má jen pop3 a imap, ne?), takže mám na všech počítačích a mobilu k dispozici naprosto všechny emaily a kontakty. Musím ale říct, že Outlook connector funguje mizerně, nebo aspoň před pár měsíci takový byl. Používám Windows Live Mail, rychlý, jednoduchý, nic lepšího pro mě není. Problémy se spamy jsem nezaznamenal, funguje opravdu skvostně. Přiznávám ale, že webové rozhraní se mi moc nelíbí, Live Mail je mnohem lepší. Nechápu ale, kdo dnes používá webové rozhraní?:)

[9] Fille 07. 03. 2012, 15:22
Ja v podstate souhlasim temer se vsim, co zde autor uvadi, tez jsem jiz presel z WLM na Gmail, jen s tim rozdilem, ze preposilani "spamu" jde jednoduse obejit pres nastaveni filtru :-)

[10] akrais 21. 07. 2015, 11:30
Ja take pouzivam jine servery nez Hotmail/Outlook.com na emaily, ale desktopova verze Outlooku je docela povedena a ma spoustu funkci, ktere neustale pouzivam. Proto bych chtel upozornit na EVO Collaborator, ktery je naprosto nezbytny pro poradne propojeni desktopoveho Outlooku s Gmailem a podobnymi servery. Umi perfektne synchronizovat kontakty, kalendare, ukoly a to rovnou s nekolika ucty najednou. Rozhodne bych doporucil. Vic info zde: http://pocitace-a-internet.blogspot.com/2015/03/synchronizace-kontaktu-kalendare-gmailu.html

[11] Jakub Finance e-mail 14. 10. 2017, 13:17
Ahoj,

Zde je nabídka úvěru pro vás? Jsme legitimní a garantujeme
družstevní záložny a poskytují půjčky jednotlivcům, vládě
institucí, církví a obchodních organizací a lidí všeho druhu.
Aplikujte dnes na jakýkoli druh úvěru, jako osobní, nezabezpečený, konsolidační, křesťanské, obchodní, studentské a hypoteční úvěry atd., Které odpovídají vašemu rozpočtu za úrokovou sazbu 2%. Pro více informací kontaktujte: jakubfinance.cz@gmail.com

[12] Heinz Munkel e-mail 25. 11. 2017, 21:42
Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání? Potřebujete úvěr k vypořádání naléhavých dluhů a pobytu u jednoho věřitele? Potřebujete zaplatit za zaplacení účtů? atd. Získejte svůj úvěr od $ 2,000 do $ 150,000,000.00 USD / EURO / POUNDS ve výši 3%. Peníze převedené na váš účet do 3 hodin od schválení. Pokud máte zájem o získání úvěru, neváhejte nám zaslat žádost prostřednictvím e-mailu: heinzemunkel.loanfirm@gmail.com

[13] Valdines Amaral da Silva e-mail 22. 01. 2018, 09:01
Potřebujete půjčku? Dodáváme renomované úvěry jednotlivcům, společnostem a investorům. Poskytujeme půjčky na nákup automobilů, úvěry na automobily, osobní půjčky, vánoční půjčky, podnikatelské úvěry, úvěry na vzdělávání, konsolidaci dluhů, ETC při 2% úrokových sazbách. Finance a poradenství. Žádné ověření příjmů. Nepotřebujete kreditní skóre. Velmi příznivé úrokové sazby. Kontaktovat Heinrich Jesse E-mailová adresa: valdinesamaraldasilva@gmail.com

[14] Mehmet Hakan e-mail 24. 06. 2018, 14:40
Potřebujete půjčku? Dodáváme renomované úvěry jednotlivcům, společnostem a investorům. Poskytujeme půjčky na nákup automobilů, úvěry na automobily, osobní půjčky, vánoční půjčky, podnikatelské úvěry, úvěry na vzdělávání, konsolidaci dluhů, ETC při 2% úrokových sazbách. Finance a poradenství. Žádné ověření příjmů. Nepotřebujete kreditní skóre. Velmi příznivé úrokové sazby. Kontaktovat Mehmet Hakan E-mailová adresa: mehmethakan117@gmail.com

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

maria: Nabídněte peněžní půjčku mezi jednotlivci rychle za 72 hodin Byl jste odmítnut v bance, protože váš kredit nesplňuje jejich standardy? Sen o vlastním vlastním domě, ale byla vám odepřena hypotéka kvůli nedostatečnému úvěru? Vaše podnikání se za rok nezlepšilo. potřebovali jste peníze na rozšíření... Ukázat
bryan: Ahoj, Potřebujete naléhavou půjčku k vyřešení vašich finančních potřeb, nabízíme půjčky od 10 000,00 Euro do 100 000 000,00 Euro, spolehlivé, efektivní, rychlé a dynamické se 100% zárukou (Euro, libra a dolar)) zájem o úrokovou sazbu pro všechny úvěry (2%). E-mail: (Bryanloaners@gmail.com) Dík. Ukázat
alain: Pro váš dům, Pro vaši firmu, Chcete-li koupit auto, Chcete-li koupit motocykl, Chcete-li vytvořit vlastní firmu, Pro vaše osobní potřeby nepochybujte. Nabízím osobní půjčky od 10 000 Kč do 60 000 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Nezáleží na výši. Ve své žádosti o půjčku uveďte přesnou... Ukázat
Jack hum: Are you a business man or woman? Are you in a financial mess or do You need funds to start your own business? Need to pay loans Their Debt or pay off your bills or start a nice business? Do you have a... Ukázat
loici: Peníze by měly být vážné za 48 hodin Dobrý den pan / pane Jsem konkrétní promotér a ředitel společnosti uděluji úvěr komukoli s potřebou a také nabízím nemovitosti a auto půjčky ty, kteří chtějí zahájit činnost nebo mít projekty nebo pro výstavbu dobrá nebo... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc