HTC Desire - postřehy po 10 dnech používání | Michal Smrčka - blog

HTC Desire - postřehy po 10 dnech používání

HTC DesireHTC Desire s operačním systémem Android je v tuto chvíli jedním z nejlepších komunikátorů na světě. Na rozdíl od obecných recenzí se zde pokusím ve stručnosti vypsat několik postřehů a zkušeností. Článek je určen i těm, kteří uvažují, zda raději nepočkat na iPhone 4 ;)

1. Na úvod je dobré říct, že HTC Desire můžete při telefonování držet v ruce. IPhone 4 s tím má velké problémy, telefon se musíte naučit držet specifickým způsobem, jinak můžete ztrácet signál :-) Ne, ale vážně...

2. Operační systém na HTC Desire je Android (konkrétně 2.1), jehož výhodou je mimo jiné provázanost se službami Google. Pokud máte svůj Google účet, v telefonu jednou zadáte jméno a heslo a vše se může automaticky začít synchronizovat (kalendář, kontakty, e-maily, ...).

3. Pokud ještě k tomu zadáte přihlašovací údaje k Facebooku, stáhnou se k vašim kontaktům v telefonním seznamu automaticky profilové fotografie nebo např. poslední statusy.

4. Důležitá vlastnost - připojení k internetu máte plně pod kontrolou. Jedním stisknutím tlačítka internet zakážete a povolíte ho, až opět budete chtít. Na Windows Mobile toto zlobilo a aplikace se často samovolně připojovaly, což např. v zahraničí mohlo způsobit drahý problém a bylo nutné hledat řešení ve formě aplikací třetích stran. Ty ne vždy dobře fungovaly.

5. Telefon si přizpůsobíte naprosto k obrazu svému, prostředí má 7 ploch, na které můžete umisťovat widgety - zobrazovat počasí, zprávy, hodiny, Facebook, Twitter, rychlý ovládací panel, nebo třeba odkazy a ikonky podobně jako ve Windows. Na rozdíl od iPhone, kde vám je pevně určeno, jak bude základní prostředí vypadat (a je velmi chudé), v Androidu si můžete opravdu pohrát.

6. Velmi důležitá věc – pokud se telefon např. z důvodu delší nečinnosti přepne do spánku, drží si připojení k internetu (a tedy i aktivní sezení ICQ/MSN/Jabber/...). Ve Windows Mobile se při spánku WIFI modul vypne a po probuzení čekáte poměrně dlouhou dobu na opětovné spojení.

7. Zdánlivé banality někdy bohužel nejdou zrealizovat. Třeba tvorba screenshotů – na to neexistuje jednoduchý návod a rootovat telefon zatím nehodlám.

8. Správa RAM. Android aplikace nezavírá, on je pouze minimalizuje, takže je práce s telefonem velmi rychlá a plynulá. Pokud dojde RAM, ukončuje postupně aplikace od té nejdéle nepoužité. Pro optimalizaci výdrže baterie je možné snadno ukončovat aplikace pomocí aplikace Advanced Task Manager.

9. Hry a výkon - není co dodat, podívejte se třeba na toto video. Před pár lety jsme takové hry stěží rozjeli na stolních PC.

10. Telefon mi snad ještě nikdy nezalagoval. Na každý dotyk reaguje okamžitě. Nemá problém ani s webovou stránkou plnou flashových animací (ačkoli skalní přívrženci iPhonu, který Flash neumí, říkali něco o výkonu Flashe, že to prý na mobilu nejde:))

11. Zahnutý čumák HTC Desire (a obecně skoro všech telefonů s Androidem) způsobuje, že se těžko hledá vhodné pouzdro. Koupil jsem si Krusell Hector L (podle specifikace je s Desire kompatibilní) a je hodně natěsno, manipuluju s ním raději oběma rukama.

12. První GPS fix trval pod 10 sekund. Citlivější GPS modul jsem ještě neviděl. Pokud není přímý výhled na oblohu, dá se za účelem jednorázové lokalizace telefonu použít WIFI (použitelné ve městech) nebo BTS (všude, kde je GSM signál, ale není tolik přesné). Pro geolokalizační služby, jako Foursquare, Gowalla nebo Augmented reality, je tedy HTC Desire plně vybaven.

13. Integrované hledání je prima věc. Pod displejem se nachází tlačítko Hledat, po stisknutí se otevře dialog, který prohledává jak telefon, zprávy, položky menu, tak třeba i Google. Součástí je našeptávač.

14. Psaní SMS jsem se před koupí Desire hodně bál. V případě iPhone je klávesnice na obrazovce perfektně propracovaná, doufal jsem, že tak bude i u Desire. Závěr: Desire někdy špatně napíše znak, pokud se jednotlivé dotyky překrývají. Po pár hodinách jsem už ale uměl psát bez překlepů a pokud se přece jen nějaký vyskytne, Desire jej automaticky opraví podle slovníku českého jazyka.

15. Raději ani nepočítejte s tím, že byste HTC Desire udrželi naživu déle, než jeden den. Nejlepší je se naučit nabíjet pravidelně každou noc.

16. Zatím není možné přehrávat DivX video v integrovaném přehrávači. Většinu filmů, které do HTC Desire nakopírujete, budete muset nejdříve zkonvertovat. Nebo si koupit yxPlayer. Jenže s tím narazíte na další problém - placené aplikace nejsou v ČR zatím dostupné. Google u nás ještě tuto možnost nezavedl, takže stahovat můžete pouze aplikace zdarma. Ne, že by jich nebylo dost kvalitních, ale třeba zrovna konkrétně yxPlayer je aplikace bez freewarové konkurence.

17. Displej je u HTC Desire perfektní, webové stránky je radost prohlížet, fotky vypadají, jako kdybyste přes displej nalepili obrázek. Nicméně je tu i jeden problém - fialový nádech při nízkem podsvětlení (<10%). Když si večer v posteli pouštím film, nemohu snížit podsvícení na minimum, protože barvy lehce zfialoví. Drobnost, ale za zmínku to stojí. Stále lepší, než iPhone 4, který má na displeji žluté fleky.

18. HTC Desire má pevnou nevrzající konstrukci, některé části jsou z hliníku. Pokud se vám povede telefon shodit na zem tak, že displej dostane přes držku, máte i tak smůlu. Nicméně stále je Desire mnohem odolnější, než komický iPhone 4, který má skleněný nejen displej, ale i zadní stranu, takže každý pád na tvrdou zem je v podstatě tutovka. (Mimochodem, pochopil někdo, proč u iPhone tolik vyzdvihují pevnost ocelové obroučky, když 99% povrchu telefonu tvoří křehké sklíčko? :)

HTC Desire bych neměnil. Rada: kupte si ho taky :-)


Čtěte také:
23. 06. 2010 v 11:39 • Mobilní telefony • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] Karel e-mail 29. 06. 2010, 18:21
:)...Michale prosím tě, "nehaň mi" Windows Mobile... jsem už 2 roky vlastníkem HTC Touch HD (Blackstone) a vím, že lze v nastavení určit, zda chci ponechat zapnuté nebo vypnuté WiFi připojení při režimu spánku(vypnutém displayi).
Bod 6. se mi tudíž moc nelíbí ;-) :)

[2] Michal Smrčka admin 29. 06. 2010, 19:18
Karel: používal jsem asi 5 verzí systému (od WM5 do WM6.5) a nikde jsem takové nastavení nenašel - prosím o upřesnění, kde to je. Pak to zkusím, ještě tu doma 2 WM komunikátory mám... Díky :)

[3] MB 18. 08. 2010, 08:35
Trapnější recenzi jsem ještě nečetl...

[4] Tomáš Raděj 21. 08. 2010, 11:44
2 MB: V nadpisu článku se praví "postřehy", nikoliv "recenze". Jinak dobré, do iPhonu ale Michal rýpe trochu okázale ;)

[5] Svata 06. 09. 2010, 16:09
Se zájmem jsem si přečetl vaše postřehy, také jsem čerstvý majitel Androidiího telefonu.

Ad 7 plocha - tohle je záležitost HTC a jeho nadstavby nazvané HTC Sense UI, u jiných výrobců jej nenajdete.

Ad snadná kontrola připojení na Internet - opět záležitost spojená s HTC a jeho widgetem

Ad screenshoty a root - zkuste aplikaci v javě, nazvanou Android Screen Capture, k nalezení na http://sourceforge.net/projects/ashot/

Stačí mu k tomu jen stáhnout Google Android SDK a v něm využívá utilitu ADB.

[6] Andy 02. 10. 2010, 21:37
Moc díky za postřehy, jenom jsem se utvrdil, že si ho taky koupím:-)))

[7] mattyy1 e-mail 21. 07. 2011, 22:53
Velmi dobre postrehy a rypani do iPhonu take chvalim, nebot je to cista pravda :)

[8] Eva e-mail 13. 03. 2012, 13:30
S jednoduchým používáním klávesnice nesouhlasím,je těžké se trefit na určité písmenko,jelikož reagují pouze na stlačení prstem a ne na nehty(displej je hodně citlivý),jako u Nokie.Stačí malý překlep a celé slovo se musí napsat znovu,jelikož v nápovědě takové nevyjede.

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Faye Miller: Ahojte všetci, dnes som nadšená. Videl som komentáre od ľudí, ktorí už dostali pôžičku od Sabinehelps@gmail.com a potom som sa rozhodol prihlásiť sa na základe ich odporúčaní. Pred niekoľkými hodinami som potvrdil celkom 10 000 EUR, ktoré som požadoval z vlastného bankového účtu.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Nina Darko: Jsem velmi překvapen zázračným zážitkem a zázraky dr. Isikola, které byly rozšířeny na internetu i po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem na celém světě obnovit zpět své ztracené milence, kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolik svědectvím různých lidí, jak Pomáhá... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc