Proč nemám rád Sony Ericsson? Prostě dělá špatné telefony... | Michal Smrčka - blog

Proč nemám rád Sony Ericsson? Prostě dělá špatné telefony...

Sony Ericsson byla kdysi moje oblíbená značka. Před pár lety dokázali pojmout na svou dobu atraktivní funkce docela kvalitně a nepřemrštit přitom cenu. Ovšem to, co se se Sony Ericssonem děje za poslední 2 roky, moc pozitivní není.

Telefony stojí za nic. Bohužel, musím to říct takto natvrdo. Nejde ani tak o poruchovost telefonů, která je dle mých zkušeností nadprůměrná, ani to neříkám ve vzteku kvůli předchozímu neřešitelnému problému s reproduktorem. Těch důvodů je mnoho a alespoň některé se pokusím popsat.

Bugy ve firmware 

Kdysi jsem objevil zajímavý bug v Sony Ericssonech. I když nejdříve to byla taková trochu záhada: telefon (K700i) se mi zasekával zásadně u piva v hospodě. Nikde jinde. Až jsem jednou zjistil, že se tak děje při pokusu telefonovat kamarádovi z hospody – Zdeňkovi. Toho jsem v telefonním seznamu hledal napsáním Z,D,E a dohledáním šipkou dolů. Vždy se telefon bezpodmínečně zasekl a po chvíli sám zresetoval. A také téměř všechny ostatní Sony Ericssony, na kterých jsem v seznamu zkusil napsat Z,D,E a stisknout šipku dolů. Fungovalo to tehdy dokonce i v novějších modelech mých kamarádů. Pokud máte doma starší kousek tohoto výrobce, vyzkoušejte to.

Nejde ale jen o nějakou jednu náhodnou chybu starých modelů. Firmware v telefonu je neodladěný i v dnešní době. Vím, o čem mluvím. Po nahrání trochu většího počtu obrázků, než je běžné, na paměťovou kartu, došlo k zaseknutí aplikace „Fotogalerie“. Nejspíš při generování náhledů telefon vytuhl a aplikace už nikdy nenaběhla. V servisu přehráli firmware a do poznámek k opravě na rovinu napsali, že velký počet položek, zejména hudebních souborů a fotografií, může v Sony Ericssonu způsobovat problémy. Tak ať se toho vyvarujeme. Hmm…

Otřesná konstrukce telefonů

To, že se Sony Ericsson telefony brzy rozvržou, je známý fakt. Není to ale tak velký problém, na rozdíl od opravdu viditelných poškození telefonu. Telefony Sony Ericsson se často doslova rozpadají pod rukama. Opět jsem si to nevycucal z prstu, mám s tím mnoho osobních zkušeností.

Pro názornou ukázku, toto je klávesnice telefonu mé přítelkyně:

konstrukce

Myslíte si, že je normální, aby takto vypadala klávesnice po několika měsících? S telefonem bylo a je zacházeno jako v bavlnce (doslova, je pořád v pouzdře). Klávesnice je výsuvná, takže byla zničena bříšky prstů při psaní SMS zpráv. První klávesa praskla po několika týdnech od zakoupení. Fakt, nekecám. Na diskuzním fóru jsem se dočetl, že u některých modelů "je to normální" (v tomto případě W580i, tehdejší kupní cena 8 tisíc Kč).

Další příklad - Sony Ericsson Xperia X1. Kamarád z univerzity si jej za téměř 15 tisíc pořídil a za několik dní mu praskl kryt u otvoru pro stylus. Telefon strávil pár týdnů na reklamaci. Kryt u Xperie X1 však nepraskl jen jemu, stěžují si na to tisíce lidí. Jinak to ve své době byl jeden z nejlepších strojů - "vnitřek" telefonu dodávala pro Sony Ericsson externí firma (HTC).

Telefony se skoro nevyvíjí

Jak říkám, byl jsem spokojeným uživatelem Sony Ericssonu před několika lety. Poté jsem „switchnul“ na zajímavější stroje z dílny HTC a na telefony nižší a střední třídy zcela zanevřel. Uplynul rok a když jsem po té době držel kamarádův nový Sony Ericsson v ruce, očekával jsem, že uvidím bombu a revoluční pokrok v uživatelském prostředí. Ne. Zklamání. Telefon vypadal téměř na chlup stejně, jako jeho pár let starý dědeček. Revoluce se nekonala. Možná někomu starý koncept telefonu může vyhovovat, ok, je zde ale zřetelné, že Sony Ericsson v porovnání s konkurenty značně zaostává. Sice jsem objevil lepší rozlišení foťáku, přední kameru pro videohovory, senzor zatřepání, podporu pro větší paměťové karty. Jinak ale všechno ostatní měl i K750i, který považuji za vrcholný výtvor Sony Ericssonu. Jeden kamarád, kterému K750i po mnoha letech dosloužil, neměl u Sony Ericssonu v adekvátní cenové relaci náhle jinou možnost, než skoro až downgradovat. Nebo si ještě více připlatit a mít GPS (k ničemu, když neexistuje navigační software), Wi-Fi (k ničemu, když neexistuje kvalitní webový prohlížeč, kromě Opery Mini v Javě) a podobné vyspělé funkce. Vyspělou funkci však nelze implementovat a zapsat do papírů, ačkoli marketingově to samozřejmě funguje. Je nutné ale mít správné železo, kompatibilní software, podporu, uživatelské prostředí, použitelnost. To Sony Ericsson, s prominutím, nemá. Papír nic neznamená.

Fast-port a Memory Stick karty

Nesnáším, když jsem odkázaný na nějaké nestandardizované a zvláštní konektory. Jedním z nich je i Fast-port. V dnešní době každý člověk vlastní několik zařízení, která čas od času potřebuje připojit přes USB k počítači. Kdyby se každý výrobce elektroniky (fotoaparáty, MP3 přehrávače, externí disky, navigace) choval tak, jako Sony Ericsson, hrabeme se každý den v záplavě různých kabelů. Spousta jiných výrobců si už dávno uvědomila, že je praktičtější standartní microUSB nebo alespoň miniUSB port. Sony Ericsson to ještě nepochopil a i do nejnovějších a nejdražších telefonů montuje ohavný 3cm dlouhý Fast-port. Proč by majitelé Sony Ericssonu měli chtít připojovat telefon univerzálním kabelem za 40 Kč, když můžou mít speciální kabel za 400 Kč, že?

A to samé se týká paměťových karet Memory Stick, které jsou asi 2x dražší, než microSDHC, které jsou kompatibilní s většinou elektronických zařízení. MS karty byly vyvinuty firmou Sony. Naštěstí je u nejnovějších modelů Sony Ericsson pomalu opouští a přichází na řadu konečně použitelné microSDHD karty.

Vlajkové modely jako špatný vtip

Příkladem budiž Sony Ericsson Aino. Na oficiálním webu je tento „multimediální telefon“ prezentován jako „… take your mobile entertainment everywhere you go to enjoy on its stunning 3” touch screen“. Takže by se dala očekávat smršť multimediálních funkcí a kvalitní dotyková obrazovka. Opět ne. Skladby v MP3 přehrávači podle žánru nebo interpreta (ID3 tag) neseřadíte. Dotyky fungují v Aino pouze v MP3 přehrávači a fotoaparátu, takže v 99% funkcích máte smůlu, musíte vysunout klávesničku. Ta je mimochodem velmi nepohodlná, já bych ji akceptoval jako doplněk pro výjimečné případy, ale ne jako hlavní ovládací prvek.

A kvalita displeje? Rozlišení 432x240 pixelů dnes pro 3" displej není synonymum kvality, spíše bych to popsal jako „hodně zřetelných puntíků“. Alespoň tedy v této cenové kategorii (11.000 Kč). A i kdyby byl displej jemnější, stejně si ho moc neužijete, není totiž téměř vůbec využitý. Opět prehistorická koncepce pohotovostního displeje, svoje místo tu má akorát název operátora, datum a čas, případně malý čtvereček s JAVA aplikací. Vzhled menu a pohotovostního displeje z telefonu dělá spíše fotorámeček, než něco, co by mělo poskytovat alespoň základní informace a tapeta je jen podbarvovat.

O Sony Ericsson Satio jsem se již zmínil ve článku o honbě za megapixely.

Sony Ericsson mě zklamal. Teď jsem jen zvědav, jestli do toho šlápne a nabídne něco pořádného alespoň na poli komunikátorů (příp. jak bude v praxi vypadat připravovaná Xperia X10). Moc tomu ale nevěřím, vzhledem k tomu, že to s ním jde z kopce už dlouhou dobu a teď navíc propouští několik tisíc zaměstnanců, bych od něj nic převratného nečekal.


Čtěte také:
28. 11. 2009 v 17:48 • Mobilní telefony • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] kvok 01. 12. 2009, 16:46
U W580i to byl velký problém a hromadně vyměňovaly telefony. Oprava je v rámci záruky, a cca po čtvrt roku s tím už problémy nebyly.
U X1 byl kryt taky důvod, proč s nimi SE ukončil spolupráci (viz. jacktalking na fóru Mobilmania), veškerá jiné smartphony už pro ně neděla.
K GPS Sony Ericsson navigační software dodává.
Wi-FI – "kromě Opery Mini" - tady už na to odpověď je. Jinak internet není jen o prohlížení webu - http://semania.mobilmania.cz/neomezeny-datovy-pausal-pro-telefony-sony-ericsson-jake-moznosti-s-sebou-prinasi.html
V prostředí jsou nová třeba média, TrackID je výborná služba.
Kdyby zrušili Fast-port, odřízli by spoustu svého příslušenství.
Na karty už SE přechází , jak je v článku.
ID3 tagy Aino podporuje, tohle nechápu. Aino má hodně příslušenství v balení = velká cena.
Satio dělá skvělé fotky, hodnotit finální verzi podle prototypu je skutečně nesmysl, viz http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=9&t=1066658&st=0&sk=t&sd=a&start=240

[2] S.P.A 22. 02. 2010, 21:23
Já už SE používám delší dobu... Aktuálně mam už zastaralej w810i, ale zase tak moc si na něj stěžovat nemůžu.. Po cca 4 opravách je už tak 2 roky naprosto v pořádku klávesy ani nic jiného mi neprasklo ani po těch letech(a to mi několikrát nepříjemně upadl) a po napsání Z,D,E a zmáčknutí šipky dolu v pořádku funguje :-) Galerie je plná, ale neseká se...

[3] Navry 05. 07. 2010, 03:00
heh peknej clanek... jinak jako na sonace si stezovat nemuzu ale taky muzu... vlastni dva ktere pouzivam porad a paralerne (k750i a w810), u k750 stacil prehrat firmware na w800 a stal se zneho uzasny telefon.. nemel jsem snim problem, w810 mi dvakrat zdechla pri preruseni kontaktu mezi kabelem a slotem pri stahovani fotek... (za ty konektory bych vrazdil... chtel bych videt toho sprominutim debila ktereho to napadlo) ale po preinstalovani firmwaru faka krasne... nektere funkce mi doladili patche, ale zase problem je na k750 ze pocase zacalo nefungovat zaostrovani na tlacitku pro fotak... ale tak s obouma telefonama jsem udelal pres 3500 fotek a foti porad skvele na to ze je to prvni 2mpx:) zalezi z jakeho pohledu se na to podivas... btw lepsi telefon na smsky nez w810 jsem jeste nemel... i 6210 od nokie tomu nemuze konkurovat

[4] Ronoath 13. 10. 2010, 10:51
Já SonyEricsson odepsal už v době K500i a výše. Kvalitativní debakl proti telefonům Ericsson T39 (částečně i T68) byl evidentní a byť tady K750 chválíte, podle zpracování bych tipl, že jde o model za max. 5 tisíc: Otřesné tenké plasty, rozvrzaný, za chvíli ošoupaná (nejen) klávesnice atakdále. Přešel jsem na Palm Treo 680 - a nehodlám přejít na nic jiného (přes intermezzo s WM6.5, které považuji za nepoužitelný systém pro každodenní používání - pomalý, časté resety - proti Palmu, překomplikované nabídky a naprosto nehospodárné hospodaření se systémovými prostředky)

[5] Karin 16. 04. 2012, 00:30
Už nikdy nechci Xperii a už vubec ne s operačním systemem Windows mobile. Nejlepši mobil ktery mam jeste od SE je snad S500i ktery uz mám zhruba 3-4 roky a jeste ho doma někde fungující najdu ! Takže Xperia a celkove SE už si nikdy nekoupim..!!!

[6] Nejsemspamer e-mail www02. 09. 2017, 11:42
Jo, zapomněl jsem text. iPhone.

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

maria: Nabídněte peněžní půjčku mezi jednotlivci rychle za 72 hodin Byl jste odmítnut v bance, protože váš kredit nesplňuje jejich standardy? Sen o vlastním vlastním domě, ale byla vám odepřena hypotéka kvůli nedostatečnému úvěru? Vaše podnikání se za rok nezlepšilo. potřebovali jste peníze na rozšíření... Ukázat
bryan: Ahoj, Potřebujete naléhavou půjčku k vyřešení vašich finančních potřeb, nabízíme půjčky od 10 000,00 Euro do 100 000 000,00 Euro, spolehlivé, efektivní, rychlé a dynamické se 100% zárukou (Euro, libra a dolar)) zájem o úrokovou sazbu pro všechny úvěry (2%). E-mail: (Bryanloaners@gmail.com) Dík. Ukázat
alain: Pro váš dům, Pro vaši firmu, Chcete-li koupit auto, Chcete-li koupit motocykl, Chcete-li vytvořit vlastní firmu, Pro vaše osobní potřeby nepochybujte. Nabízím osobní půjčky od 10 000 Kč do 60 000 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Nezáleží na výši. Ve své žádosti o půjčku uveďte přesnou... Ukázat
Jack hum: Are you a business man or woman? Are you in a financial mess or do You need funds to start your own business? Need to pay loans Their Debt or pay off your bills or start a nice business? Do you have a... Ukázat
loici: Peníze by měly být vážné za 48 hodin Dobrý den pan / pane Jsem konkrétní promotér a ředitel společnosti uděluji úvěr komukoli s potřebou a také nabízím nemovitosti a auto půjčky ty, kteří chtějí zahájit činnost nebo mít projekty nebo pro výstavbu dobrá nebo... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc