Na délce záleží! Jak zvolit správné heslo? | Michal Smrčka - blog

Na délce záleží! Jak zvolit správné heslo?

Průměrný uživatel používá k přihlášení na webové služby velmi slabá hesla. Tak slabá, že případný útočník dokáže za několik hodin, příp. dní heslo v plné své kráse odhalit. Lidé toto zbytečně podceňují, navíc zvolit si těžko prolomitelné heslo nemusí být vůbec složité!

Nejdříve pár čísel.

V souvislosti se statistikami hesel pocházejícími ze vzorku více než 800.000 uživatelských účtů vyplynuly tyto závěry: *

 • 9% uživatelů má heslo dlouhé jen 4 znaky nebo méně
 • ovšem heslo o maximální délce 6 znaků (pořád slabé) používá více než 50% lidí!
 • počet hesel, který dokáže počítač automaticky tipnout za jednu sekundu, se pohybuje mezi 20 a 100 za sekundu **
 • zjištění čtyřmístného hesla tedy brutal-force útokem zpravidla trval maximálně 40 hodin, v praxi je to ale mnohem méně
 • odhalení pětimístného hesla by bylo jisté maximálně za 24 dní, ovšem za předpokladu zapojení více paralelních počítačů je možné proces urychlit
 • pokud máte maximálně šestimístné heslo, prodloužila by se maximální doba zjištění na téměř 2,5 roku, nicméně také platí, že v případě zapojení více počítačů se doba zkrátí :)

* heslem se v tomto článku rozumí řetězec složený z malých písmen anglické abecedy a čísel

** podle výsledku testů několika velkých českých i světových freemailových serverů

Jak tedy zvolit správné heslo?

Nejlepší heslo by mělo splňovat všech 5 kritérií:

 1. jednoduše zapamatovatelné
 2. dostatečně dlouhé
 3. složeno z co největší škály znaků, včetně speciálních (např. pomlčka, lomítko, podtržítko)
 4. nemělo by obsahovat slovníkové výrazy (resp. smysluplná slova)
 5. mělo by být pro danou službu unikátní

Počítačoví experti často doporučují hesla generovaná počítačem (a používat software na automatické vyplňování). Tato hesla jsou dlouhá, složitá a unikátní, avšak chybí zásadní vlastnost – nikdy si je nezapamatujete. Jste odkázání pouze na software, který za vás bude hesla do formulářů sázet. Nejste u svého počítače? Chcete akutně přečíst e-mail na mobilu nebo se přihlásit do fóra? Smůla.

Proto nejvhodnější způsob hesla je frázové heslo.

Jak vytvořit frázové heslo?

Zvolte si nějakou větu, kterou si nepochybně zapamatujete. Třeba „Mám dva bratry, jednu sestru, psa a kočku“. Potom bude vaše heslo „M2b,1s,pak“ – počáteční písmena slov dané věty nebo čísla s vloženou interpunkcí. Pro zadání hesla si stačí tuto větu uvědomit a heslo máte hned na jazyku :)

Pokud by vám dělalo problém si zapamatovat i takovouto větu, můžete použít třeba frázi z oblíbené písničky, známý slogan nějaké firmy nebo kousek nějaké básně...

Dobrým řešením je používat různá frázová hesla na nejčastěji používané a důležité služby - e-mail, FTP, PayPal apod. U diskuzních fór či nějakých občasných "miniregistrací", o které ani tolik nejde, je možné používat jedno a to stejné heslo, případně použít již zmiňovaný software na automatické ukládání.

Máte nápady, jak lze ještě jinak zvolit efektivní heslo? Podělte se v diskuzi ;)

Pro zajímavost doporučuji přečíst i tento článek o statistikách nejčastěji používaných hesel.

Poznámka: některá zjištěná čísla vycházejí z článku na http://no.spam.ee/~tonu/passwords.html (použito se svolením autora).


Čtěte také:
20. 09. 2009 v 21:29 • Bezpečnost a hacking • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] mason 29. 09. 2009, 14:07
To máš pravdu, že automaticky generovaná hesla jsou přítěž. Já používám asi 5 hesel a střídám je. Ty fráze jsou dobrý napad:)

[2] Tomáš Pučík e-mail www14. 11. 2009, 21:34
Je pravda, že hodně lidí používá opravdu tragická hesla, jako svoje křestní jméno a ještě k tomu bez velkých a malých písmen, či nějakého čísla, nebo speciálního znaku. Přesto mi ale generování hesel příjde zbytečné, stačí si vymyslet pár dostatečně dlouhých kombinovaných hesel a je to. A ještě k tomu si to zapamatuješ. :D

[3] Michal Smrčka admin 14. 11. 2009, 21:46
Jako nejvhodnější způsob jsem uvedl frázové heslo, to si zapamatuješ snadno a je i dostatečně složité :)
Ale pravda je, že jsem já tento způsob nikdy nepoužil. Hesla si pamatuju, i když jich je spousta...

[4] Daniel e-mail 27. 02. 2010, 23:03
Podělím se taky o svůj způsob. Mám vymyšlené jedno heslo, které připojím vždy za název dané služby a toto "slovo" použiju. Např: icqMOJEHESLO, lideMOJEHESLO atd. Pak je každé heslo unikátní, skládá se z mnoha znaků a nikdy ho nezapomenu. ;-)

[5] Kosmopolitan 12. 04. 2010, 18:27
Já mám za heslo vždy to, co mě napadne jako první - např Kosmopolitan. Neni to moje přezdívka, prakticky o tom nic nevim prostě mě to napadlo. Pak může být i heslo třeba K56gkol /:ká pět šest gé kol:/- důležité je, že když si to v duchu vyslovíte, musí to být plynulé nikdy se nezapamatujete dhgszzv. Taky se na server párkrát přihlásit, procvičit si to.
Co se týče velkých a malých písmen, v každém hesle mějte velké či naopak malé písmeno vždy např 2. a 5. Tak se vám nikdy nestane, že heslo pokazíte velikostí písmena.
Nebo je dobré písmeno, typ vašeho oblíbeného letouna nebo zbraně, písmena.

[6] grovik 04. 09. 2010, 23:05
Tak samozřejmě záleží na momentální úrovni paranoii. Ale já používám jako heslo celé věty.
Bez mezer, takové heslo má běžně i dvacet znaků, včetně čísel a diakritiky. Z hlediska BrutalForce to vidím jako hodně dlouhou dřinu.

[7] Nekdo 26. 11. 2011, 13:22
Vim trosku starsi koment ale
grovik ma docela pravdu, na 16ti znacích je více jak 300biliard kombinací, já mám ještě hodně daleko k prolomení svého hesla, jelikož min. délka je 5znaků a max. 15, cimz se hesla omezují ca na 250biliard>>>za den mam 3 miliardy, tzn ze tvoje heslo neni asi az tak jednoduché :)

[8] Vojtěch e-mail 19. 10. 2014, 20:00
Zapomněli jste heslo ke svému počítači? Nemůžete se přihlásit? Za 5 minut váš problém vyřešíte a heslo si nastavíte podle libosti. Jak na to snadno a bez starostí se dozvíte na www.erada.cz/?p=1316 . Nemusíte už zkoušet zaručeně fungující návody a instalovat další a další programy a neutratíte přitom ani korunu. Funguje spolehlivě na Windows 8, 7, XP, server 2008 a dalšími. Potřebujete jen CD nebo disketu.

[9] Pavel e-mail 23. 10. 2014, 22:29
Zapomněli jste své heslo k emailu? Už jste se se svou elektronickou poštou rozloučili natrvalo? Poradny a fóra na internetu slibují úspěch, ale nejsou k ničemu a vy už vytahujete peněženku, abyste si koupili drahý program, který možná vyřeší vaše potíže, ale co když to nebude fungovat ani pak? Tady najdete snadné a fungující řešení: erada.cz/?p=1348 . Prolomit heslo k emailové aplikaci není s žádným jiným softwarem snazší nebo levnější - je to zadarmo, snadno a hned!

[10] Iveta e-mail 29. 06. 2015, 06:13
Ako mám zvoliť heslo na stránke? Keď tam napíšem akékoľvek trebárs 8 miestne číslo tak mi stále píše nesprávna email.adresa alebo heslo, hoci email.som napísala správne. A nikdy som sa na tej stránke nezaregistrovala. Ďakujem

[11] jennifer e-mail 14. 05. 2019, 21:37
Nabídka úvěrů

Hledáte finanční kapitál? Potřebuje vaše firma kapitál k růstu? Potřebujete finanční prostředky na zahájení nové činnosti? Jste na startu nebo chcete přejít na novou fázi svého vývoje? Kontaktujte nás a získejte krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý úvěr se splácením
loicidohou@gmail.com

[12] davis e-mail 22. 05. 2019, 15:50
Volná a spolehlivá nabídka půjčky Jsem paní Boutinová Jsem věřitel mezi jednotlivci a já dávám úvěr všem Nikdo, kdo potřebuje financování. Také dělám investice a půjčky mezi jednotlivci všech druhů. krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Moje nabídka se pohybuje mezi € 1.000 a € 75.000.000 s 3% úrokovou sazbou a splácení se provádí měsíčně. Máte-li zájem kdykoliv, požádejte mi prosím kontakt prostřednictvím kontaktního formuláře nebo e-mailem: davispasicalloanlender@gmail.com

[13] jennifer e-mail 26. 06. 2019, 19:06
Nabídne půjčky do zahraničí a do zahraničí

Nabízí půjčky v zahraničí a mezinárodně Ahoj, jsem osoba, která nabízí úvěry na mezinárodní úrovni. S kapitálem, který bude v krátkodobém i dlouhodobém horizontu využíván na poskytování půjček mezi jednotlivci v rozmezí od 4000 do 500 000 pro všechny vážné lidi v reálných potřebách, je úroková sazba 3% ročně. Poskytuji půjčky Finanční, úvěr Real Estate, investiční úvěr, Auto úvěr, osobní úvěr. Jsem připraven uspokojit své klienty nejpozději do 3 dnů od obdržení přihlášky. Žádný vážný člověk se zdržet Rychlá odpověď na žádost o úvěr:

loicidohou@gmail.com

[14] maria e-mail 28. 06. 2019, 06:25
DĚKUJÍ VELKÉM DR Sunny ZA ŘEŠENÍ MŮJCH PROBLÉMŮ JE JEHO EMAIL IS (drsunnydsolution1@gmail.com
Jmenuji se slečna Maria, byla jsem vdaná za svého manžela po dobu 5 let, kde jsme spolu šťastně žili letos a ne až do doby, kdy cestoval do USA na služební cestu, kde potkal tuto dívku a od té doby mě nenávidí a děti a lásku jen jí. takže když se můj manžel vrátil z cesty, řekl, že mě už nechce vidět a děti, takže nás vyvedl ven z domu a teď jede do USA, aby viděl tu jinou ženu. tak jsem s dětmi byl tak frustrovaný a já jsem zůstal jen s maminkou a nebyl jsem léčeni dobře, protože moje matka se po mém otcově smrti oženila s jiným mužem, takže muž, který se oženil, ji neošetřoval dobře, a moje děti byly tak zmatené a já jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože ho miluju a vážím si ho tolik, takže jednoho dne, když jsem procházel na svém počítači, jsem viděl svědectví o této kouzelné kouzlo DR Sunny, svědectví sdílená na internetu paní a to na mě zapůsobilo tak moc, že ​​jsem si to zkusil. Zpočátku jsem se bál, ale když jsem přemýšlel o tom, co já a moje děti procházejí, tak jsem ho kontaktoval a on mi řekl, abych zůstal klidný jen 24 hodin, aby se můj manžel vrátil ke mně a ke svému nejlepšímu překvapení jsem dostal hovor od mého manžela na druhý den ptát se po dětech a já jsem zavolal DR Sunny a on řekl, že vaše problémy jsou vyřešeny mé dítě. tak to bylo, jak jsem se dostat svou rodinu zpět po dlouhém stresu brzdit se zlá dáma, takže se všemi tyto pomoci od DR Sunny, chci, abyste všichni na tomto fóru, aby se se mnou řekl obrovský díky DR Sunny a já budu také radu pro někoho v takových nebo podobných problémech nebo jakýkoli druh problémů by měl také kontaktovat jeho e-mail je) (drsunnydsolution1@gmail.com) on je řešením všech vašich problémů a nesnází v životě. jeho e-mailová adresa je opět (drsunnydsolution1@gmail.com)

JE SPECIALIZOVAT V NÁSLEDUJÍCÍM SPELLU.

(1) Pokud chcete své ex zpět.

(2) pokud máte vždy špatné sny.

(3) Pokud chcete být povýšeni ve vaší kanceláři.

(4) Pokud chcete, aby po vás běžely ženy / muži.

(5) Pokud chcete dítě.

(6) Pokud chcete být bohatí.

(7) Pokud chcete svému manželovi navázat navždy.

(8) Pokud potřebujete finanční pomoc.

(9) Jak jste byli scammed a chcete obnovit vás ztratili peníze.

(10) pokud chcete zastavit rozvod.

(11) pokud se chcete rozvést se svým manželem.

(12) pokud chcete, aby vaše přání bylo uděleno.

(13) Kouzlo těhotenství k otěhotnění dítěte

(14) Zaručujeme, že vyhrajete znepokojující soudní případy a rozvod bez ohledu na to, v jaké fázi

(15) Zastavte rozpad vašeho manželství nebo vztahu.

(16) jestliže máte jakoukoliv nemoc (H I V), (CANCER) nebo jakoukoliv nemoc.

(17) pokud potřebujete modlitby za vysvobození svého dítěte nebo sebe samého.

(18) chcete vyléčit lék na cukrovku, léčbu herpes, vyléčení Hiv a AIDS, léčbu rakoviny prsu a vyléčení rakoviny, pokud někdo vlastní peníze.
 
ještě jednou se ujistěte, že ho budete kontaktovat, pokud máte nějaký problém, který vám pomůže. jeho e-mailová adresa je (drsunnydsolution1@gmail.com), kontaktujte ho okamžitě .... zavolejte nebo co se mu stalo číslo na +2349030731985

[15] fsvd e-mail 28. 06. 2019, 16:00
Nabídka úvěrů

Dobrý den Pro všechny vaše finanční potřeby, organizace
  Financování a více než 5000 eur na 10.000000 eur všem vážným lidem, spolehlivé a ochotné poskytnout půjčku. Moje úroková sazba je 3% v závislosti na výši půjčky a délce návratnosti finančních prostředků, protože nechci porušovat zákon o lichvě. V závislosti na zapůjčené částce můžete splácet maximálně 5 až 35 let. Musíte si půjčit: Zde jsou oblasti, které vás zajímají: fsbd37315@gmail.com

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

Mehmet Hakan: To je informovat širokou veřejnost, že paní Anita Jones, soukromá půjčka věřitel má otevřít finanční příležitosti pro každého v případě potřeby jakékoli finanční pomoci. Dáváme se úvěr ve výši 2% úrokovou sazbou jednotlivcům, firmám a společnostem pod jasné a pochopitelné formě a kondici.... Ukázat
Lubica: Úvěr až 2.500.000,- Kč na cokoliv potřebujete. Výhodná a neměnná úroková sazba, po celou splatnost. Zaručuji vyřízení do 24 hodin, od podání žádosti. Finance pochází od soukromé osoby, nikoli od banky, kde by řešili vaši platební morálku, nebo doložitelné příjmy. Výhodnost nabídky můžete... Ukázat
Lenka Bolkova: Rychlá půjčka:leni.bolkova01@gmail.com Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 50.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme... Ukázat
Lenka Bolkova: Rychlá půjčka:leni.bolkova01@gmail.com Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 50.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat... Ukázat
Hennager: We Bring To You Good News From Hennager Blank ATM Cards And Bitcoin.. Have you been trying to get a real blank ATM Card or bitcoin and it has been a problem trying to get one? Here is Hennager Blank ATM Card easy and... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc