Optimalizace webů pro Internet Explorer 6 (IE6) je velmi důležitá | Michal Smrčka - blog

Optimalizace webů pro Internet Explorer 6 (IE6) je velmi důležitá

Optimalizace pro prohlížeče - nenáviděný proces, který s webovým projektem často souvisí. Položme si však otázku: pro které prohlížeče by měl být web laděn?

Na internetu najdete spoustu nezkušených rad typu „napiš validně kód pro Firefox, zkontroluj v posledních verzích Exploreru a Opery (případně dolaď detaily) a je to“. Tak pokud se chystáte vytvořit úspěšný projekt, na toto rychle zapomeňte. V implementaci se často liší i konkrétní verze prohlížečů, proto musíte mít pro testování k dispozici nejrozšířenější verze. To ale není vše.

Tito amatéři také většinou zastávají tento názor: „Pro IE6 neoptimalizovat, zobrazuje všechno špatně, ti návštěvníci si dávno měli stáhnout novější verzi, je to jejich smůla.“ Nesmysl. Web tvoříte pro klienta a jeho návštěvníky pro business, ne v rámci propagace nových verzí prohlížečů!

Je nutné uvědomit si statistiku.

Dle mých údajů z Google Analytics používá ještě 8% návštěvníků starý Internet Explorer 6. Myslíte si, že je to málo? Téměř desetina návštěvníků by si můj web nezobrazila?

Vycházím ze vzorku 7000 unikátních návštěvníků webu Michalsmrcka.cz v průběhu 2 týdnů. (Nejde tedy o dlouhodobě získanou analýzu a výsledek je lehce ovlivněn tematikou webu, nicméně údaje jsou aktuální.)

Webdesigneři, kteří tvrdí, že funkčnost webu ve starých prohlížečích nemá smysl a je zbytečná, by měli jít radši dělat něco jiného.

Samozřejmě by tito mistři při první schůzce klientovi neřekli „my děláme weby funkční pouze pro 9/10 počítačů, protože víc je zbytečnost“. A vězte, že při finální prezentaci webu u klienta je velmi vysoká pravděpodobnost, že člověk dostane starou herku se skvělou a velmi oblíbenou šestkou :)

Způsobů, jak web rychle přizpůsobit pro různé browsery je několik (CSS hacky, rozdílné CSS definice v závislosti na verzi browseru – ačkoli tyto způsoby nemám rád a nepoužívám je, tak pokud nevíte, jak dál, použít se dají). Pokud se však naučíte psát validní kód a zapamatujete si v praxi některá pravidla, jak se obtížím vyhnout (šířka a vnitřní/vnější okraje, priorita implementace Javascriptu, …), nebudete muset při jednoduchých projektech řešit různé prohlížeče a jejich verze vůbec.


Čtěte také:
05. 07. 2009 v 14:40 • Webdesign • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] Mirek 02. 08. 2009, 20:51
Podporovat prohlížeč cca 10 roků starý je blbost! 1. ať si uživatel stáhne novější verzi
2. pochybuji, že kdo používá IE6 je nějaký potencionální zákazník, nejspíš bude mít i šunku PC ...
S takovým přístupem "nedonutíme" ty zaprděné důchodce používat něco novějšího.
Navíc je to jakoby programátoři povídali, je přece plno lidí z Windowsama 98, nebo s dosem, tak budeme dělat SW, pro tyto lidi a ti co mají normální pc, tak mají smůlu. OMG fakt odborný článek! :-(

[2] Michal Smrčka admin 02. 08. 2009, 21:38
Mirek: Srovnáváš nesrovnatelné. U webů je důležité provést během pár minut zhodnocení kódu a případně jej opravit pro IE6, protože klient požaduje funkční web pro 100% lidí, ne pro 90%. To je realita a poměrně logická. U softwaru tohle funguje trochu jinak.

[3] Lukas 17. 08. 2009, 21:08
... třeba podpora průhlednosti u PNG .. otázka pár minut, spíš pár sekund, ale je to zbytečné nahrávání dalších komponent ...

[4] xube e-mail 08. 02. 2010, 03:09
Je zarazajuce, ze sa tu riesi otazka "Preco validovat kod pre IE 6", ale este som nikde na webe nepostrehol plakanie na podobnu temu pre Operu alebo firefox. Ja IE nemam ani nainstalovany a stale sa stretam s webmi, ktore nefunguju pod nicim inym ako IE. Je to spravne? Urcite NIE. Co je najironickejsie, mam novsiu verziu IE, ale dana stranka by rada starsiu verziu...
Skutocne by som tvorcom webu neodporucal sa dlhodobo zaoberat validovanim kodu pre IE, hoci ide iba o par riadkov navyse.

[5] Michal Smrčka admin 08. 02. 2010, 10:03
xube: Weby, které fungují všude mimo IE6 jsou přece jenom mnohem častější, než ty, které fungují výhradně v IE.
Nicméně článek byl psán před více než půl rokem a dnes je situace už trošku jiná, bojkot IE6 Googlem způsobí to, že skoro všichni lidí používající IE6 jej už nahradí za novější verzi a poměr IE6:ostatní nebude 1:10, ale zanedbatelný.

[6] blaaablaaa 23. 02. 2010, 15:51
Pri delani webu testuji v opere/ff/ie7/ie8, na ie6 se obcas kouknu, jestli jsou vsechny hlavni prvky viditelne a pohodlne citelne - vic pro nej udelat nehodlam.

[7] jerry 25. 04. 2010, 17:51
No, po přečtení článku (i když je třičtvrtě roku starý) musím říct, rozhodně zajímavý pohled na věc. Znám kolem sebe hodně lidí, co stále použivájí win98 a na nich IE4. Optimalizujete i pro něj? :)) Za další... Dejme tomu, že z 8% lidí polovina používá Windows XP a nyní vyvstává otázka kolik lidí z nich je má legálně. No moc asi ne, protože by jim to v rámci aktualizací už dávno vnutilo vyšší verzi, že ano :) Takže vlastně tyto lidi podporujete a oni nemají důvod přejít na lepší prohlížeč (ať legálně či nelegálně). No ale to už je tedy hodně zavádějící příklad, uznávám. Každopádně pro IE6 dnes už neoptimalizovat, jen zajistit, aby se v něm zobrazilo to nejdůležitější. Toť mé stanovisko.

[8] Michal Smrčka admin 25. 04. 2010, 20:28
jerry:
1) Pokud budu mít e-shop, bude mi jedno, jestli zákazník má legální nebo nelegální Windows.
2) Ano, už tolik nezáleží, jestli uživatel nevidí PNG se správnou průhledností apod. Ale pokud je web v IE6 naprosto rozsypaný, je to blbě.
3) Co je to za uživatele s těmi IE4? :) Schválně jsem kontroloval pár statistik několika webů a ze 60 tisíc lidí nepoužil IE4 nikdo (nebo je problém s detekcí)

[9] jerry 25. 04. 2010, 23:20
1) Ono je to ve skutečnosti jedno, ať budete mít jakýkoliv web. Jen jsem chtěl poukázat na fakt, že tímto stylem si vlastně zloději užívají "blaha" místo toho, aby jim bylo zatápěno. Ale je jasný, že náš problém to není, ať si to pořeší MS :)
2) Zaplať pánu bohu, že je to tak. Ano, PNG byla noční můra designerů. Výborně navržený formát ovšem špatně interpretovaný nejen IE6, ale v dnešní době stále i některým mobilními prohlížeči (např. Doplhin od Samsungu). Ale přesně jak říkáte, pokud web není rozsypaný, neřešit. Je to proboha 9 let starý prohlížeč a fakt jsem se jen modlil, aby se tomu už udělala přítrž.
3) Budete se divit, ale úplně normální lidi, co žijí kolem mě. Uvedu příklad. Můj známý přes ulici má notebook, je to nějaká Pentium 400 Mhz, 32 Mb ram a valí tam win98 a víceméně na práci mu to stačí. IE6 jsme mu tam nedávali, protože byla nepoužitelná (srašně pomalá) a IE4 mu vyhovuje. Jinak IE4 se někdy automaticky řadí do IE6 a nebo je to hlášeno jak unknown. Každopádně v dnešním světě už je to opravdu rarita, na svých statistikách také nepozoruji a vždycky mě zarazí, že občas, když někam příjdu, vidím takové rarity a není jich v poslední době málo. :)

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Faye Miller: Ahojte všetci, dnes som nadšená. Videl som komentáre od ľudí, ktorí už dostali pôžičku od Sabinehelps@gmail.com a potom som sa rozhodol prihlásiť sa na základe ich odporúčaní. Pred niekoľkými hodinami som potvrdil celkom 10 000 EUR, ktoré som požadoval z vlastného bankového účtu.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Nina Darko: Jsem velmi překvapen zázračným zážitkem a zázraky dr. Isikola, které byly rozšířeny na internetu i po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem na celém světě obnovit zpět své ztracené milence, kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolik svědectvím různých lidí, jak Pomáhá... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc