HTC Touch Pro / Raphael: nejlepší komunikátor na trhu? | Michal Smrčka - blog

HTC Touch Pro / Raphael: nejlepší komunikátor na trhu?

Ačkoli jsem šťastným majitelem tohoto technologického skvostu teprve 2 dny, napsal jsem několik malých postřehů - obsáhlou recenzi zde najdete až ve chvíli, kdy budu cítit, že s tímto produktem mám již dostatek zkušeností.

Tento kapesní počítač se pyšní více než půlgigahertzovým procesorem a 288 MB RAM. Mezi nejzajímavější funkce patří GPS (A-GPS) navigace, rychlé HSDPA / HSUPA datové přenosy, WiFi adaptér, VGA dotykový displej (640x480), G-senzor (gravitační čip), TV-out pro připojení k televizoru a další.

  htc-touch-raphael

Na internetu existují stovky recenzí tohoto zařízení. Jejich opakování by bylo jen nošení dříví do lesa a proto se zde budu snažít obecné informace velmi zestručnit a věnovat se zejména zajímavostem a osobním postřehům. Hledáte-li v tuto chvíli plnohodnotnou recenzi, přečtěte si (kromě tohoto článku) i například recenzi na serveru Mobilmania.cz.

Materiál, vzhled, ovládání

Ačkoli je Touch Pro vyroben z plastu, konstrukce se zdá být velmi pevná a stabilní (buďme však realisti - po dvou dnech je ještě pevný každý telefon). Hardwarová klávesnice vypadá velmi luxusně, není cítit žádná vůle vysunuté klávesnice vůči zbytku komunikátoru. QWERTY klávesnice obsahuje 5 řad kláves, psaní je velmi pohodlné, avšak tlačítka by se lidem s většími prsty mohla zdát příliš malá. Těsně nad klávesnicí najdeme diody indikující zapnutý caps-lock a Fn klávesu.

Pod displejem se nachází několik hardwarových tlačítek, to prostřední obsahuje dotykový senzor a krouživým pohybem zvětšujete obrázek ve fotoalbu, zoomujete u fotoaparátu a přibližujete webové stránky v Opeře. Nikde jinde jsem využití nenašel. Poměrně nepohodlné jsou kurzorové klávesy pod displejem. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že tato rovná místa jsou "taky mačkatelná", ovšem použít se dají pouze tlačítka nahoru a dolů. Vlevo a vpravo se mi téměř nikdy nepodařilo trefit. Zdá se mi nepochopitelné, že toto HTC schválilo. (Naštěstí šipky pod displejem nejsem z mého předchozího komunikátoru zvyklý používat.)

Programátoři z XDA-developers.com nedávno objevili, že celý prostor pod displejem (2,5 x 5 cm) je multidotekový a pomocí speciálního softwaru lze nadefinovat dotyková gesta pro vyvolání různých událostí.

Displej je velmi kvalitní a detailní, ovšem připadá mi, že můj minulý komunikátor (HTC Artemis) i HTC Kaiser měl dotykovou vrstvu lehce citlivější.

Fotoaparát

Fotoaparát disponuje 3,2 Mpx snímačem s autofocusem (automatickým zaostřováním). Fotky vypadají velmi dobře a problém není ani u fotografování velmi blízkých předmětů (makro). Když jsem fotoaparát poprvé spustil, tak jsem, upřímně, chvíli opravdu nevěděl, jak jej ovládat - po chvíli jsem zjistil, že přiložení prstu na středové tlačítko zaostřuje a stisk tlačítka slouží jako spoušť fotoaparátu. Přístroj má i poměrně silnou přisvětlovací diodu, která v okamžiku vyfocení ještě zesílí.

TouchFlo 3D

TouchFlo 3D je technologie dotykového ovládání, která u mě vydržela necelé 3 hodiny. Toto prostředí je pro někoho možná efektní a krásné, ovšem na něm téměř nic nenastavíte. Já jsem zvyklý mít na "Today" obrazovce přehled vyčerpaných a volných minut, nové články (RSS kanály), vytížení RAM a aktuální takt procesoru, teplotu, nejbližší události v kalendáři, počet nových e-mailů a SMS zpráv a malé ikonky na rychlé nastavení Bluetooth / Wi-fi / datových připojení. V nastavení Today obrazovky můžete buď zaškrtat libovolné pluginy (které se vám na Today zobrazí) nebo jednu jedinou - TouchFlo. Zkombinovat to nejde (tedy alespoň v oficiální ROM).

Příslušenství

Mám pocit, že čím je telefon vybavenější a dražší, tím horší příslušenství se k němu dodává. Výrobce zmiňuje "kožené pouzdro", ale takto bych tuto příšernou věc raději ani nenazýval. Jde o sešité 2 kusy kůže, mezi které jde horkotěžko telefon natlačit. Toho "pouzdro" nikam nepřipnete, nemá žádnou sponu pro uchycení. Protože je do něj Touch Pro pouze vsunut, nic jej nechrání proti vypadnutí. Proto si k nákladům připočítejte jetě minimálně 400,- za kvalitní Krusell pouzdro s magnetickým zavíráním a sponou za opasek. Dále je mezi příslušenstvím fólie na displej (tentokrát má opravdu rozměry displeje) a stereo headset. Ten opět přirovnám k headsetu dodávaného k HTC Artemis - tentokrát chybí šoupátko hlasitosti (nechápu to, byla to skvělá funkce) a tlačítko pro ovládání hovorů je tak velké, že nejdříve ani nepoznáte, že je to tlačítko - a stisk je tak nízký, že se ho stačí čímkoli letmo dotknout (zde výrobce asi chtěl opravdu vyjádřit, že se jedná o řadu Touch).

 

Shrnutí: Dle mého názoru patří tento komunikátor v této chvíli mezi trojici zařízení, které se dělí o prvenství "nejlepší z nejlepších". Konkurenty jsou HTC Touch HD a Sony Ericsson Xperia X1. Všechny tyto telefony jsou zhruba ze stejné cenové kategorie (01/2009 - kolem 14.500,- Kč s DPH), každý z nich má speciální vlastnosti a každý uživatel preferuje jiné. Protože skloubení těchto vlastností (velký displej / QWERTY klávesnice, ...) by změnilo základní podstatu - aby byl komunikátor co nejkompaktnější a nejlehčí, záleží na každém konkrétním člověku, co pokládá za důležité a pro který přístroj se rozhodne - a který bude považovat opravdu za nejlepší.


Čtěte také:
15. 01. 2009 v 17:12 • Mobilní telefony • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] bikerm 15. 01. 2009, 20:41
Myslim, ze pluginy na today obrazovce uz frajeri z xda-developers uz vyresili: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=402174

[2] Michal Smrčka admin 24. 01. 2009, 23:29
[1] Zrovna to testuju, není to nejpraktičtější, ale použít se to (zatím) dá. Uvidíme.

[3] Mirek 27. 01. 2009, 19:22
mám Apple IPhone a je nejlepsi!!!

[4] bon 01. 03. 2009, 11:05
Jak je to s výdrží? Stačí nabíjet jednou za dva dny?

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Faye Miller: Ahojte všetci, dnes som nadšená. Videl som komentáre od ľudí, ktorí už dostali pôžičku od Sabinehelps@gmail.com a potom som sa rozhodol prihlásiť sa na základe ich odporúčaní. Pred niekoľkými hodinami som potvrdil celkom 10 000 EUR, ktoré som požadoval z vlastného bankového účtu.... Ukázat
seriózní a rychlá nabídka půjčky: seriózní a rychlá nabídka půjčky Poskytujeme vám půjčky za velmi flexibilních podmínek, naše úrokové sazby se liší v závislosti na požadované částce a době splatnosti. Naše sazby jsou relativně nízké a liší se 2%. Vyberete si částku a dobu, která nejlépe vyhovuje vaší situaci.... Ukázat
Nina Darko: Jsem velmi překvapen zázračným zážitkem a zázraky dr. Isikola, které byly rozšířeny na internetu i po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem na celém světě obnovit zpět své ztracené milence, kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolik svědectvím různých lidí, jak Pomáhá... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc