HTC Touch Pro / Raphael: nejlepší komunikátor na trhu? | Michal Smrčka - blog

HTC Touch Pro / Raphael: nejlepší komunikátor na trhu?

Ačkoli jsem šťastným majitelem tohoto technologického skvostu teprve 2 dny, napsal jsem několik malých postřehů - obsáhlou recenzi zde najdete až ve chvíli, kdy budu cítit, že s tímto produktem mám již dostatek zkušeností.

Tento kapesní počítač se pyšní více než půlgigahertzovým procesorem a 288 MB RAM. Mezi nejzajímavější funkce patří GPS (A-GPS) navigace, rychlé HSDPA / HSUPA datové přenosy, WiFi adaptér, VGA dotykový displej (640x480), G-senzor (gravitační čip), TV-out pro připojení k televizoru a další.

  htc-touch-raphael

Na internetu existují stovky recenzí tohoto zařízení. Jejich opakování by bylo jen nošení dříví do lesa a proto se zde budu snažít obecné informace velmi zestručnit a věnovat se zejména zajímavostem a osobním postřehům. Hledáte-li v tuto chvíli plnohodnotnou recenzi, přečtěte si (kromě tohoto článku) i například recenzi na serveru Mobilmania.cz.

Materiál, vzhled, ovládání

Ačkoli je Touch Pro vyroben z plastu, konstrukce se zdá být velmi pevná a stabilní (buďme však realisti - po dvou dnech je ještě pevný každý telefon). Hardwarová klávesnice vypadá velmi luxusně, není cítit žádná vůle vysunuté klávesnice vůči zbytku komunikátoru. QWERTY klávesnice obsahuje 5 řad kláves, psaní je velmi pohodlné, avšak tlačítka by se lidem s většími prsty mohla zdát příliš malá. Těsně nad klávesnicí najdeme diody indikující zapnutý caps-lock a Fn klávesu.

Pod displejem se nachází několik hardwarových tlačítek, to prostřední obsahuje dotykový senzor a krouživým pohybem zvětšujete obrázek ve fotoalbu, zoomujete u fotoaparátu a přibližujete webové stránky v Opeře. Nikde jinde jsem využití nenašel. Poměrně nepohodlné jsou kurzorové klávesy pod displejem. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že tato rovná místa jsou "taky mačkatelná", ovšem použít se dají pouze tlačítka nahoru a dolů. Vlevo a vpravo se mi téměř nikdy nepodařilo trefit. Zdá se mi nepochopitelné, že toto HTC schválilo. (Naštěstí šipky pod displejem nejsem z mého předchozího komunikátoru zvyklý používat.)

Programátoři z XDA-developers.com nedávno objevili, že celý prostor pod displejem (2,5 x 5 cm) je multidotekový a pomocí speciálního softwaru lze nadefinovat dotyková gesta pro vyvolání různých událostí.

Displej je velmi kvalitní a detailní, ovšem připadá mi, že můj minulý komunikátor (HTC Artemis) i HTC Kaiser měl dotykovou vrstvu lehce citlivější.

Fotoaparát

Fotoaparát disponuje 3,2 Mpx snímačem s autofocusem (automatickým zaostřováním). Fotky vypadají velmi dobře a problém není ani u fotografování velmi blízkých předmětů (makro). Když jsem fotoaparát poprvé spustil, tak jsem, upřímně, chvíli opravdu nevěděl, jak jej ovládat - po chvíli jsem zjistil, že přiložení prstu na středové tlačítko zaostřuje a stisk tlačítka slouží jako spoušť fotoaparátu. Přístroj má i poměrně silnou přisvětlovací diodu, která v okamžiku vyfocení ještě zesílí.

TouchFlo 3D

TouchFlo 3D je technologie dotykového ovládání, která u mě vydržela necelé 3 hodiny. Toto prostředí je pro někoho možná efektní a krásné, ovšem na něm téměř nic nenastavíte. Já jsem zvyklý mít na "Today" obrazovce přehled vyčerpaných a volných minut, nové články (RSS kanály), vytížení RAM a aktuální takt procesoru, teplotu, nejbližší události v kalendáři, počet nových e-mailů a SMS zpráv a malé ikonky na rychlé nastavení Bluetooth / Wi-fi / datových připojení. V nastavení Today obrazovky můžete buď zaškrtat libovolné pluginy (které se vám na Today zobrazí) nebo jednu jedinou - TouchFlo. Zkombinovat to nejde (tedy alespoň v oficiální ROM).

Příslušenství

Mám pocit, že čím je telefon vybavenější a dražší, tím horší příslušenství se k němu dodává. Výrobce zmiňuje "kožené pouzdro", ale takto bych tuto příšernou věc raději ani nenazýval. Jde o sešité 2 kusy kůže, mezi které jde horkotěžko telefon natlačit. Toho "pouzdro" nikam nepřipnete, nemá žádnou sponu pro uchycení. Protože je do něj Touch Pro pouze vsunut, nic jej nechrání proti vypadnutí. Proto si k nákladům připočítejte jetě minimálně 400,- za kvalitní Krusell pouzdro s magnetickým zavíráním a sponou za opasek. Dále je mezi příslušenstvím fólie na displej (tentokrát má opravdu rozměry displeje) a stereo headset. Ten opět přirovnám k headsetu dodávaného k HTC Artemis - tentokrát chybí šoupátko hlasitosti (nechápu to, byla to skvělá funkce) a tlačítko pro ovládání hovorů je tak velké, že nejdříve ani nepoznáte, že je to tlačítko - a stisk je tak nízký, že se ho stačí čímkoli letmo dotknout (zde výrobce asi chtěl opravdu vyjádřit, že se jedná o řadu Touch).

 

Shrnutí: Dle mého názoru patří tento komunikátor v této chvíli mezi trojici zařízení, které se dělí o prvenství "nejlepší z nejlepších". Konkurenty jsou HTC Touch HD a Sony Ericsson Xperia X1. Všechny tyto telefony jsou zhruba ze stejné cenové kategorie (01/2009 - kolem 14.500,- Kč s DPH), každý z nich má speciální vlastnosti a každý uživatel preferuje jiné. Protože skloubení těchto vlastností (velký displej / QWERTY klávesnice, ...) by změnilo základní podstatu - aby byl komunikátor co nejkompaktnější a nejlehčí, záleží na každém konkrétním člověku, co pokládá za důležité a pro který přístroj se rozhodne - a který bude považovat opravdu za nejlepší.


Čtěte také:
15. 01. 2009 v 17:12 • Mobilní telefony • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] bikerm 15. 01. 2009, 20:41
Myslim, ze pluginy na today obrazovce uz frajeri z xda-developers uz vyresili: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=402174

[2] Michal Smrčka admin 24. 01. 2009, 23:29
[1] Zrovna to testuju, není to nejpraktičtější, ale použít se to (zatím) dá. Uvidíme.

[3] Mirek 27. 01. 2009, 19:22
mám Apple IPhone a je nejlepsi!!!

[4] bon 01. 03. 2009, 11:05
Jak je to s výdrží? Stačí nabíjet jednou za dva dny?

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

maria: Nabídněte peněžní půjčku mezi jednotlivci rychle za 72 hodin Byl jste odmítnut v bance, protože váš kredit nesplňuje jejich standardy? Sen o vlastním vlastním domě, ale byla vám odepřena hypotéka kvůli nedostatečnému úvěru? Vaše podnikání se za rok nezlepšilo. potřebovali jste peníze na rozšíření... Ukázat
bryan: Ahoj, Potřebujete naléhavou půjčku k vyřešení vašich finančních potřeb, nabízíme půjčky od 10 000,00 Euro do 100 000 000,00 Euro, spolehlivé, efektivní, rychlé a dynamické se 100% zárukou (Euro, libra a dolar)) zájem o úrokovou sazbu pro všechny úvěry (2%). E-mail: (Bryanloaners@gmail.com) Dík. Ukázat
alain: Pro váš dům, Pro vaši firmu, Chcete-li koupit auto, Chcete-li koupit motocykl, Chcete-li vytvořit vlastní firmu, Pro vaše osobní potřeby nepochybujte. Nabízím osobní půjčky od 10 000 Kč do 60 000 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Nezáleží na výši. Ve své žádosti o půjčku uveďte přesnou... Ukázat
Jack hum: Are you a business man or woman? Are you in a financial mess or do You need funds to start your own business? Need to pay loans Their Debt or pay off your bills or start a nice business? Do you have a... Ukázat
loici: Peníze by měly být vážné za 48 hodin Dobrý den pan / pane Jsem konkrétní promotér a ředitel společnosti uděluji úvěr komukoli s potřebou a také nabízím nemovitosti a auto půjčky ty, kteří chtějí zahájit činnost nebo mít projekty nebo pro výstavbu dobrá nebo... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc