Kontaktní čočky - vynález století | Michal Smrčka - blog

Kontaktní čočky - vynález století

Ačkoli nápad korigovat optický systém našeho oka pomocí plošky přiložené přímo na oko vznikl již před několika sty lety, opravdu zdravotně nezávadné měkké kontaktní čočky se vyrábějí až několik posledních desetiletí. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Já kontaktní čočky používám již spoustu let, dioptrické brýle mám na nose velmi zřídka. Osobně bych se čoček už nikdy nevzdal.

Výhody kontaktních čoček

 1. Pokud vám někdo tvrdí, že kontaktní čočky jsou drahé, tak vězte, že je to mýtus. Klasické čočky jsou naopak velmi levné. Já nosím například Air Optix Aqua a při internetové ceně 650,- Kč za 3 páry se mi vyplatí zhruba tak, jako kdybych každý rok kupoval nové brýle, měnil skla apod.
  (Pozor, oční specialisté a kamenné optiky mají čočky obvykle velmi předražené, konkrétně ty moje se u nás prodávají za 1100 Kč.)
 2. Komfort při nošení. Brýle jsou nepohodlný předmět, který překáží, nemůžete si s nimi lehnout a sledovat film, nemůžete s nimi do plaveckého bazénu (takže nic nevidíte) a při sportu se většinou používat nedají vůbec.
 3. Klasické čočky jsou dokonale průhledné, takže vaše oči vypadají stejně, jako bez nich.
 4. Při nošení necítíte, že máte v oku cizí těleso. Nic nebolí, netlačí, vše je stoprocentně pohodlné.
 5. Pokud chcete změnit barvu očí, můžete si vybrat mezi barevnými čočkami - vy vidíte samozřejmě v reálných barvách, ale pro vaše okolí budete mít oči modré :) Pro úplné šílence existují i obrázkové čočky - můžete mít na očích třeba hvězdičku nebo sytě žlutočervenou texturu - vlastně jakýkoli obrázek.
 6. Vidíte ostře v celém zorném úhlu - u brýlí vidíte pouze skrz sklo uprostřed, musíte svoji hlavu tedy neustále natáčet. Nemluvě o tom, že brýlová skla obraz deformují.
 7. Vývoj kontaktních čoček má za sebou poměrně dlouhou historii a nemusíte se bát, že při správném používání vám čočky poškodí zrak. Naopak zrak chrání, protože snad všechny typy moderních kontaktních čoček obsahují UV filtr.

TIP: Vasecocky.cz - levné kontaktní čočky a odborné poradenství!

Nevýhody kontaktních čoček

 1. Nasazování vám zpočátku bude možná dělat problémy, než si zvyknete. Chce to cvik a odvahu "sáhnout si na oko" :) Je to častý důvod, proč lidé kontaktní čočky nosit nechtějí. Je to škoda, zvykne si opravdu každý a pak to pro vás bude stejně všední jako čištění zubů.
 2. Zřídka se stává, že člověku spadne něco do oka (zvlášť v zaprášených prostorách, na písečné pláži, na stavbě apod.) a je nucen si čočku sundat (tudíž u sebe musí stále nosit pouzdro s roztokem - bez roztoku se čočka zničí). Zběhlejší si s tím často umí poradit - čočku čistýma rukama z oka poodlepit a nečistoty se z oka rychle odplaví.
 3. Na kontaktní čočky musíte vždy myslet a pečovat o ně, ráno je očistit a nasadit, večer vyměnit roztok a sundat. (Ačkoli se roztok oficiálně doporučuje měnit každý den, téměř nikdo - včetně mě - to nedělá častěji než 1x za 2-3 dny.)
 4. Často jsou lidé vůči čočkám alergičtí a s tím se bohužel nedá nic dělat - oko je prostě nesnese.

Pokud jste čočky nikdy nenosil/a, určitě je vyzkoušejte. Uvidíte, že se brýlím začnete obloukem vyhýbat a konečně pořádně uvidíte ;)

Pozn: Před prvním nákupem kontaktních čoček kontaktujte očního specialistu, který vás vyšetří a doporučí nejlepší typ čoček. Taktéž první balení čoček rozhodně kupte u něj. Pokud vám čočky budou sedět, poté můžete další kusy objednávat velmi výhodně přes internet - a nezapomeňte pravidelně chodit na oční vyšetření!


Čtěte také:
13. 01. 2009 v 21:13 • Co mám rád • autor Michal Smrčka
 

Názory a komentáře k článku


[1] jmacek 13. 01. 2009, 21:21
Souhlasím. ˇCočky mi úplně změnily pohled na svět :-)
Kde čočky za tuhle cenu kupuješ???

[2] Michal Smrčka admin 13. 01. 2009, 21:27
jmacek: Poslední 2 balení mám od kontaktni-cocky-levne.cz. Jako dárek ti navíc dají 1 kus zdarma (6+1), takže mám zadarmo už celý pár. Oproti 6 ks za 1100 Kč z optiky je to opravdu rozdíl :)

[3] Vlastimil Burián e-mail www13. 01. 2009, 21:28
Bryle se stavaji modnim doplnkem, znacicim zejmena u muzu sofistikovanost a inteligenci. To mluvi v neprospech cocek minimalne pro ty, kteri maji malo dioptrii a de facto bryle nepotrebuji, jelikoz vidi dostatecne i bez nich a nosi je tim padem i z estetickeho hlediska.

[4] jmacek 16. 01. 2009, 21:42
Hm, tak tam to taky někdy zkusím!! Já to kupuju v optice. Ani nevím, jaký čočky nosím :-D

[5] kaktosaurus 13. 02. 2009, 23:57
Bych z těch čoček nebyl tak vodvázanej. Sám jsem čočky nosil dlouhá léta denně. Manipulace s nima mi nedělá žádné potíže, ale nezřídka se mi stává, že mi něco spadne do oka a čočka musí ven. V poslední době jsem měl oči jako angorák, věčné pálení, únava... Koncem minulého roku jsem čočky musel nechat ležet a vrátit se k brejlím. Pálení přestalo, krvavé žilky z okolí duhovky zmizely. Zdá se mi, že si oěi užívají přísun kyslíku o kterém si dlouhá léta díky každodennímu nošení čoček mohly nechávat jenom zdát. Přestože jsem bez čoček dřív nedal ani ránu, dneska se mi do nich zpátky vůbec nechce. Mám pocit, že očím hodně ubližují.

[6] Michal Smrčka admin 14. 02. 2009, 00:53
kaktosaurus: Já musel akutně čočku vyndat za poslední 3 roky asi 2x...:)
A problémy s žilkami a pálením řeší speciální kapky nebo výměna čoček za modernější. Co se týče průchodu kyslíku skrz čočky, tak pro toto jsou speciálně navrženy třeba Air Optix Aqua (které používám). Čočky obecně dostávají vývojem stále lepší parametry, co se týká zdraví pro oko - obsah vody, propustnost kyslíku apod.

[7] monaji e-mail 09. 07. 2009, 19:31
Musím jenom souhlasit čočky Air Optix Aqua jsou vážně dobré a co se týká ceny tak nejlevněji je najdete www.***.cz [REKLAMA]

[8] Petipe e-mail 25. 08. 2011, 17:25
Jestli chcete slevu na koupi čoček, zadejte při objednávce na stránce www.cocky-kontaktní.cz dealerský kód: DC37L57X22WN :-)

[9] Honza www28. 09. 2011, 13:55
kaktosaurus: ono ze všeho nejlepší je nosit jednodenní čočky, kdy k takovýmhle problémům nedochází. Cenově to sice vyjde dráž, ale neměnil bych, a už vůbec ne za brýle. Ono ale tak jako všude záleží na úhlu pohledu, já takovéhle problémy nikdy neměl a na čočky nedám dopustit.

[10] Petra Fojtíková 02. 07. 2017, 18:04
Me se nejvice osvedcily tyto kontaktni cocky https://www.nejlevnejsikontaktnicocky.cz/proclear-toric-6-cocek.html jsou i cenove dostupne a citim se s nimi velmi dobre.

[11] Ludmila 03. 12. 2017, 23:05
Mate prosim nekdo zkusenosti s timto obchodem - https://www.najlacnejsiekontaktnesosovky.sk ? Dekuji za odpovedi

Přidat komentář

Jméno
E-mail
Web
Text
    Odesláním souhlasíte s pravidly.

Kategorie blogu

Twitter feed

Poslední články

Poslední komentáře

Stanislav Kovac: Stále potřebujete finanční pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajčovič na senatorrpwalter@hotmail.com, http://spkinvestment.com/ za úvěr, protože od něj obdržel podnikatelský úvěr ve výši 1.000.000 €. Je zaručeno. Ukázat
mike peterson: Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvěry, rizikový kapitál, podnikatelský úvěr, vzdělávací půjčka, domácí úvěr a úvěr z jakéhokoli důvodu a naléhavých potřeb !. s úrokovou sazbou 2% Byla jste odmítnuta vaší bankou? Máte špatný kredit? Máte... Ukázat
Kesby Karen: Jsem paní Kesbyová Karenová a to mi dává radost, když píšu tento článek svého svědectví o tom, jak jsem se dosud stal finančně stabilním a souhrnem své předchozí finanční fáze. Domnívám se, že není nikdo, kdo nemá rád peníze, když člověk má finanční... Ukázat
Joyce Franklin: Ahoj všichni Jsem paní Lisa Monica z Limy, Peru. Rád bych se podělil o Boží dobrota v mém životě po tolika měsících, kdy jsem se snažil dostat půjčku na internet a byl jsem scammed, takže jsem se stal neklidným a zoufalým při získávání... Ukázat
Joyce Franklin: Ahoj všichni Jsem paní Lisa Monica z Limy, Peru. Rád bych se podělil o Boží dobrota v mém životě po tolika měsících, kdy jsem se snažil dostat půjčku na internet a byl jsem scammed, takže jsem se stal neklidným a zoufalým při získávání... Ukázat

Vyhledávání

Nastavení

Velikost písma: Abc Abc Abc